18 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Tesis Yönetimi

MOBİL CİHAZLARLA GEÇİŞ YAPMA KOLAYLIĞI, BİZİ RAKİPLERİMİZDEN AYIRIYOR

ASSA ABLOY Marmara Bölge Müdürü Melih Kıran ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Kıran; global bir firma olarak hizmet verdikleri sektörlerden ve mobil dijital kimlik sistemiyle müşterilerine sağladıkları avantajlardan bahsetti.

ASSA ABLOY ürün ve hizmetlerinden bahseder misiniz? Global bir firma olarak rakiplerinizden sizi ayıran özellikleriniz nelerdir?

ASSA ABLOY olarak geçiş çözümlerinde küresel bir lideriz. Her gün milyarlarca insanın daha güvenli ve kolayca geçiş yapabilmesi için elektronik ve mekanik olarak çeşitli çözümler sunuyoruz. Daha önce otomatik bir kapıdan geçtiyseniz, otelde kaldıysanız ya da pasaport kontrolünden geçtiyseniz; muhtemelen ürünlerimizden ya da hizmetlerimizden en az birini kullanmışsınızdır. Son yıllarda teknoloji ve yazılım şirketlerine yaptığımız yatırımlar sayesinde gündelik hayatın bir parçası olan mobil cihazlarla geçiş yapma kolaylığı, bizi rakiplerimizden ayıran en belirgin özelliğimiz arasında.

Hangi sektörlerde daha çok hizmet veriyorsunuz ve en çok sattığınız ürünler nelerdir?

Güvenliğin ön planda tutulduğu işletmeler, devlet kurumları, havalimanları, hastaneler, oteller ve diğer birçok sektörde entegratör ve elektronik güvenlik kurulumcuları ile birlikte yüksek güvenlikli çözümler sunuyoruz. Son yıllarda yaşadığımız pandemi sebebi ile kartlı geçiş sistemlerinde, kişisel mobil cihazlarla geçiş ön plana çıktı. Bu yüzden mobil geçiş özellikli kablosuz kapı kolları ve okuyucular en çok sattığımız ürünler arasında.

Mobil dijital kimlik sisteminden bahseder misiniz? ASSA ABLOY olarak müşterilerinize bu konuda sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Mobil dijital kimlikler, web arayüzü sayesinde mobil cihazlardaki yazılıma güvenli veri (SIO) olarak gönderiliyor. Algoritma ile şifrelenen SIO, 128 Bit AES şifreleme ile okuyucuya gönderilip, deşifre işlemini gerçekleştirerek, kartlı geçiş sistemine iletiyor. Bu noktada müşterilerimize sunduğumuz en büyük avantaj, dijital kimlik kullanımı esnasında internet kullanımına ihtiyaç duymadan Bluetooth veya NFC üzerinden geçiş noktalarına kolay ve hızlıca giriş yapabilmeleri ve yöneticilerin nerede olursa olsun bulut üzerinden kimlikleri yönetebilmeleridir. Özellikle ziyaretçilere RFID kart verip elden ele dolaştırılmasına izin verilmeden, misafirlerin mobil cihazlarına geçici yetkilendirme yapabilme özelliği çok dikkat çekiyor. Hedeflediğiniz yeni sektörler var mıdır? Son dönemde artan paylaşımlı ofis kullanımı neticesinde yeni geliştirdiğimiz ürünler ile mobil dijital kimliklerin bu pazarda kullanımını artırmayı planlıyoruz. Aynı zamanda bankacılık ve finans sektöründe kullanılmaya başlanması amacı ile yeni geliştirmeler yapmayı hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir