15 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Finans

OSB’LERDE YAKLAŞIK 10 MİLYON EURO’LUK GES YATIRIMINA FİNANSMAN SAĞLADIK

Üretimin zararlı çevresel etkilerini azaltmak ve geleceği yeniden kurgulamak için değişime öncülük etmenin önemli olduğunu belirten BNP Paribas Finansal Kiralama Genel Müdürü Sibel Alyar, bu kapsamda yenilenebilir enerji yatırımları gerçekleştiren OSB’ler için 2022 yılında 10 milyon Euro’ya yaklaşan GES yatırımına finansman sağladıklarını aktardı.

Çevreye ve ekolojik dengeye uyumlu yatırımları desteklemek amacıyla yatırımcılara finansman sağlayan BNP Paribas Finansal Kiralama’nın bu alanda finanse ettiği projeler nelerdir, geçtiğimiz yıl yatırımcılara ne tutarda bir destek sağladınız?

BNP Paribas Finansal Kiralama A.Ş. olarak, Grubumuz hedefleri doğrultusunda müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın sürdürülebilirlik alanında gelişimlerini destekliyoruz. Bu kapsamda 2022 yılında Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) çerçevesinde 25 milyon Euro tutarında sürdürülebilir yatırım projesini finanse ettik. Program çerçevesinde GES, elektrikli araçlar, enerji verimliliğini destekleyen ve karbon salımını azaltan yeni jenerasyon motorlu tarım ekipmanı yatırımları başlıca odaklandığımız alanlar oldu.

TurSEFF programı haricinde farklı sürdürülebilirlik projelerinin de finansmanını sağladık. Evsel atıklardan elektrik üretimi sağlayan kojenerasyon sistemleri, hava filtre sistemleri, elektrikli forkliftler gibi farklı alanlarda da müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarını karşıladık.

Elektrikli Araç Şarj istasyonları finansmanı ise çok önemsediğimiz ve odaklandığımız başka bir alan. Bu kapsamda bu alanda öncü firmalardan ABB ile kurduğumuz iş ortaklığı sayesinde elektrikli araçlara dönüşümün altyapı yatırımlarını destekliyoruz.

Organize sanayi bölgelerinde hayata geçirilen yenilenebilir enerji yatırımlarında BNP Paribas Finansal Kiralama’nın payı nedir, OSB’leri bu konuda daha çok teşvik etmek amacıyla nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Genellikle büyük çapta enerji tüketen işletmelerin yoğun olduğu organize sanayi bölgelerine (OSB) yönelik çalışmalar da gerçekleştiriyoruz. OSB’lerde yeşil enerji üretimine geçilmesi, çevresel etkilerin azaltılması açısından oldukça önemli. Bu kapsamda 2022 yılında OSB’lerde 10 milyon Euro’ya yaklaşan GES yatırımına finansman sağladık. Özelikle Çatı Tipi GES projelerinin finansmanının yanı sıra OSB’de faaliyet gösteren firmaların bu konuda farkındalıklarını artırmak ve sorularına cevap vermek de hedeflerimiz arasında bulunuyor. Bu doğrultuda iş birliği halinde olduğumuz Engineering Procurement and Construction (EPC) firmaları ile birlikte OSB yönetimleri koordinasyonunda toplantılar düzenliyoruz. OSB’de faaliyet gösteren firmaların enerji verimliliğini sağlayan kojenerasyon ve trijenerasyon yatırımlarını da yakından takip ediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Üretimin zararlı çevresel etkilerini azaltmak ve geleceği yeniden kurgulamak için değişime öncülük etmenin oldukça önemli olduğuna inanıyoruz. Değişen dünyanın ekipman finansmanı sağlayıcısı olma vizyonumuzla, sürdürülebilirliği destekleyen projelerin finansmanında yer almak en önemli önceliğimiz. 2022 yılında Malatya’da bir müşterimize finansmanını sağladığımız çatı GES sistemi projesinin TurSEFF Mükemmellik Ödülü’ne layık görülmesi de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Yalnızca proje finansmanı olarak değil, kendi iç süreçlerimizde de sürdürülebilirlik aksiyonları alıyor ve karbon ayak izimizi en aza indirmeye çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir