28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Turizm

OTELLERDE RENOVASYON & YENİ YATIRIMLAR

Türkiye’nin pandemi sonrası dönemde turizmde ciddi bir ivme kaydederek yükselmesi hem turist sayısında hem de gelir hacminde pandemi öncesi döneme geri dönüşü sağladı. Pandemi döneminde duraksayan otel yatırımları da 2022’de yeniden hız kazandı. Türkiye’nin 2023 yılında 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedefiyle birlikte de hem yenileme hem de komple yeni yatırım projelerinde hedefe ulaşmak amacıyla süreç hızlanıyor. Bizler de Hizmetix olarak hazırladığımız bölümümüzde, son dönemde sektörün yenileme ve komple yeni yatırım projelerini sizlerle buluşturuyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılının Ocak- Ekim aylarını kapsayan 10 aylık döneminde toplam 68 bin yatak kapasitesine sahip olan 120 tesis yenileme ve 130 tesise de komple yeni yatırım olmak üzere toplamda 250 otel projesine yatırım teşvik belgesi verdi. Bakanlığın Kasım ayında teşvik belgesi verdiği konaklama ile ilgili projeler arasında da yenileme amaçlı olanlar komple yeni yatırım amaçlı projelerin önüne geçti. Kasım ayında teşvik belgesi alan projelerin 17’si komple yeni yatırımı öngörürken 22 yenileme projesi için de teşvik belgesi alındı. 2022 yılı hem Türkiye’de hem de dünyada turizm sektörü açısından beklenen performansı sergileyince, yatırımcılar kredi borçlarını öne çekerek ödemeyi ve yeni yatırımlar yapmayı tercih ederek tesislerini yenileme yoluna gitti. Pazarda böyle bir hareketliliğin olması sonucunda Türkiye’de bankaların sektöre kullandırdığı kredilerin de geri dönüş oranı hızlandı. Komple yeni otel yapımlarının yanı sıra tesisler yenileme yatırımı da yaparak yeni dönem hazırlıklarına başladı.

Yatırım projelerine teşvik belgesi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, 2022 yılının OcakEkim aylarını kapsayan 10 aylık döneminde 130’u komple yeni ve 68 bin yatak kapasitesine sahip 120 tesise de yenileme amaçlı olmak üzere toplam 250 projeye teşvik belgesi verildi. Yenileme yatırımlarının yüzde 70’i Antalya’da Türkiye’de en fazla otel yatağına sahip olan Antalya, 2022 yılında yatırımlarını otel yenileme ve modernizasyonlarına yöneltti. Antalya’da komple yeni tesisi yapımı yanında faaliyette olan tesislerin yenileme yatırımları da hızlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre 10 aylık dönemde alınan yenileme amaçlı teşvik belgelerinin illere göre dağılımında Antalya 47.507 yatak kapasitesi ile ilk sırada yer alıyor. Yenilemelerde Antalya’yı İstanbul, Muğla, İzmir ve Aydın takip ediyor. Antalya, Türkiye’de yenilenecek yatakların yüzde 70’ini elinde tutuyor. 28 milyar TL yatırım Komple yeni yapılması planlanan 130 tesis yatırımı için 17.8, 120 tesisteki yenileme yatırımı için de 10,3 olmak üzere toplam 28 milyar TL yatırım öngörülüyor. 130 adet komple yeni tesis yatırımı için 28 bin ve 120 adet yenileme yatırımı projesinde ise 68 bin olmak üzere, teşvik belgesi alınan 250 tesisin toplamında da 96,5 bin yatak olacağı öngörülüyor. Teşvik belgelerinde öngörülen yatırımlar gerçekleştiğinde ise 273.684 kişiye istihdam olanağı yaratılmış olacak. Otellerin yenileme yatırımlarında tekstilden mobilyaya, ısıtma-soğutmadan asansör ve tesisata kadar onlarca sektöre milyarlarca liralık büyük bir pazar sunuluyor. Kasım ayında yenileme yatırımları yeni yatırımların önüne geçti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayında teşvik belgesi verdiği konaklama ile ilgili projeler arasında yenileme amaçlı olanlar komple yeni yatırım amaçlı projelerin önüne geçti. Kasım ayında teşvik belgesi alan projelerin 17’si komple yeni yatırımı öngörürken 22 yenileme projesi için teşvik belgesi alındı. Teşvik belgesi alan komple yeni yatırımların 5’i 5 yıldızlı, 3’ü 4 yıldızlı, 7’si 3 yıldızlı 1’i de butik otel yatırımını öngörüyor.

TMO dinlenme tesisi 44 milyon liraya otele dönüşecek

Antiochia Turizm şirketi, Hatay Arsuz’da Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün (TMO) daha önceden “Eğitim ve Dinlenme Tesisleri” olarak kullandığı ve uzun yıllardır boş bir halde bulunan bina ve alanda Aremsis Holiday Resort isimli otel projesini hayata geçirecek. 44 milyon 416 bin 700 TL olarak maliyeti belirlenen otel projesi, 3’er katlı 4 bloktan oluşan binalarda her katta 10 oda olacak şekilde planlanıyor. Otel 120 oda 240 yataklı olacak. Projede ayrıca 100 kişilik restoran, 20 kişilik cafe, 10 adet Tenis Kortu 150 kişilik açık araç otoparkı, 2 adet büyük ve küçük Açık Yüzme Havuzu da yer alacak.

Kempinski ve Nef ortaklığı ile Sapanca’ya 130 milyon dolarlık yatırım

Dünya çapında markalı lüks gayrimenkul talebi artmaya devam ederken, Kempinski Grubu’nun Türkiye’de hizmet vereceği iki yeni lüks konut ve konaklama projesi için yönetim sözleşmeleri imzaladı. Türk gayrimenkul sektörünün öncüsü Nef tarafından geliştirilen Sapanca ve Gölköy Bodrum’daki projeler, konut sahiplerine lüks bir resortun tüm ayrıcalıklı deneyimlerini ve ultra lüks bir yaşamı vaat ediyor. 130 milyon dolar yatırım bedeli ile hayata geçirilen Kempinski Hotel & Residences Sapanca, İstanbul’a 140 kilometre uzaklıktaki Sapanca Gölü’nün yeşiliyle lüks yaşamı buluşturacak. Açık alana, doğal manzaraya ve İstanbul’a kolay erişime değer veren seçkin sakinleri için dizayn edilen 200 otel odası ve suitin yanı sıra 90 villa ve 138 konak daire alışılmış rezidans standartlarının çok ötesinde bir yaklaşımla tasarlandı. Gölet ve derelerin, yürüyüş, koşu ve bisiklet yollarıyla muhteşem bir uyumla çevrelendiği proje doğanın içinde en lüks beklentilere cevap vermek üzere tasarlandı. Proje, seçkin restoran ve barlar, benzersiz bir spa ve fitness tesisleri ile beklentilerin ötesinde bir yaşam standardı sunacak. Ege’nin masmavi sularına bakan, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı 75 dönümlük bir yamaçta yer alan Kempinski Residences Nef Reserve Gölköy Bodrum, 106 özel villaya ev sahipliği yapacak. 2+1’den 6+1’e değişen yaşam seçenekleri geniş bahçeleri, havuzları, verandaları, açık ve kapalı yaşam alanları ve geniş cam pencereleri ile iç ve dış mekan arasında müthiş bir uyum yakalayan proje, 2026 yılında hizmet vermeye başlayacak.

Anadolu Hotels 234 milyon TL’ye Ersoy’un işlettiği oteli kiraladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Voyage markasıyla işletilen otel Bodrum belediyesi tarafından 10 yıllığına kiraya verildi. Otel ihale sonucunda belirlenen bedelden iki katı fazla fiyata kiralandı.10 yıl süre için 120 milyon TL muhammen bedelle açık artırma usulü yapılan ihaleyi aylık 1 milyon 950 bin TL+KDV teklif veren Anadolu Hotels grubu aldı. Kiraya, her yıl ÜFE oranında artış yapılacak. Böylece 120 milyon TL muhammen bedelle ihaleye çıkan tesis, 10 yıllığına 234 milyon TL +KDV bedelle kiralanmış oldu.

Antalya’nın sembol oteline 50 milyon dolarlık yatırım

Koç Holding, Antalya’da bulunan 204 odalı Divan Talya Otel’i 50 milyon dolarlık bir yatırımla 2021 yılı Nisan ayında yıkıp yeniden yapım çalışmalarına başlamıştı. 7 katlı eski Divan Talya Otel tamamen yıkılarak yerine 5 katlı yeni bir bina planlayan Divan Grubu yeni ismiyle Divan Antalya Talya’nın kapılarını bu yıl içerisinde açması bekleniyor.

Otelcilik devi 4 markasını daha Türkiye’ye getirecek

Dünyanın en büyük otelcilik zincirlerinden Marriott, Türkiye’ye yeni markalar getirmeye hazırlanıyor. Marriott International Körfez, Levant ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Şafak Güvenç bu yıl için Türkiye’de 10 yeni otel hedeflerini tutturacaklarını söyledi. Güvenç, büyüme planlarını ise şu sözlerle ifade etti: “Residence Inn markasının Türkiye’deki ilk örneği olan Residence Inn by Marriott İstanbul Ataşehir, JW Marriott Hotel İstanbul Marmara Sea ve Sheraton İstanbul Esenyurt gibi 7 yeni tesisi pazara ekledik. Şimdi de Hotel DeCamondo Galata, a Tribute Hotel ve Burdock Hotel Istanbul, Autograph Collection dahil olmak üzere yıl sonuna kadar daha fazla tesis açma yolundayız. Marriott International’ın dünyada 30 markası bulunuyor. Türkiye’deki 18 markaya yenilerini ekleyeceğiz. Moxy Hotels, Westin Hotels, Tribute Portfolio ve Marriott Executive Apartments gibi yeni markaları da Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz.

IHG Hotels 3 otel daha açacak

2022 yılı içinde Holiday Inn Trabzon East, Crowne Plaza Ankara ve Crowne Plaza İstanbul Tuzla Viaport Marina otellerini hizmete alan IHG Hotels Türkiye’de 2023 ve 2024 yıllarında 3 otel daha açacak. Yaz aylarında açılması planlanan 140 odalı Crowne Plaza Istanbul Ortaköy Bosphorus, panaromik şehir manzarasına sahip bir çatı restoranına ve fitness merkezine ev sahipliği yapacak. Doğu Anadolu bölgesindeki 115 odalı Holiday Inn Erzurum otelinin de 2023 yılının sonunda hizmete açılması planlanıyor.

Otele milyarlık yenileme yatırımı için kredi tamam

Alarko GYO, Bodrum Gündoğan’da Tekaş Teknik İnşaat’ın sahibi olduğu 1022 yatak kapasiteli Green Beach Resort Otel’i 422 milyon 875 bin liraya bedel üzerinden peşin olarak satın almıştı. Şirket, tesiste yenileme yaparak Hillside Bodrum Otel adıyla turizm sektörüne yeniden kazandıracak. Yenileme için 1 milyar 248 milyon TL’lik kredi onayı alan Alarko GYO, tesiste eskimiş ve günün koşullarına cevap veremeyecek duruma gelmiş otel bloklarını kısmen yıkarak yenileyecek. Mevcutta proje sahasında bulunan otel 477 oda kapasite ile faaliyet gösteren tesis, onarım ve tadilat işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile 359 oda kapasitesiyle hizmet verecek.

Dedeman’ın yeni markasının ilk oteli Sarıkamış’ta

Türkiye’nin en büyük yerli ve milli otel zinciri Dedeman Hotels & Resorts International’ın sürdürdüğü büyüme yolculuğunun yeni durağı Sarıkamış oldu. R2S by Dedeman Sarıkamış ismiyle hayata geçen proje, aynı zamanda Dedeman’ın yeni markasının ilk oteli olma özelliği taşıyor.

tatil.com’u satın alan CRM’in turizmdeki hedefi 1.5 milyar TL

Türkiye’nin ilk seyahat portalı olan Tatil. com’un marka ve alt yapısını alan CRM Şirketler Grubu, turizm sektöründe hedef büyüttü. Tatil.com’u, 600 bin otele ulaşılabilecek portala dönüştürmeyi planlayan CRM, otel zinciri kurmaya da hazırlanıyor. Geçen yıl Fethiye’deki Le Chic otelini bünyesine katan CRM, Ege Bölgesi’nde yeni alımlar için fırsatları değerlendirecek. Bünyesindeki call center ile 100 otele de hizmet veren grubun bu yıl turizmdeki ciro hedefi ise 1.5 milyar TL.

FUN&SUN’dan Türkiye’de markalı otel atağı

Rus Tur Operatörü FUN&SUN 2023’te kendine ait yurt dışındaki markalı otellerle atağa kalkıyor. FUN&SUN Pazarlama Direktörü Natalya Akimtsova Rusya’da 8, Türkiye’de 11, Mısır’da 7 ve BAE’de 3 konsept otelin sunulacağını söyledi.

İnşaat şirketinden Gaziantep’e 86.5 milyon TL’lik 5 yıldızlı otel

Gaziantep’te konut projeleriyle tanınan Faik Atak İnşaat, Gaziantep Şehitkâmil Özgürlük Mahallesi’nde 15 bin metrekare arazi üzerine 86 milyon 500 bin TL maliyetle 5 yıldızlı otel projesi yapacak. Otelde 240 oda yer alacak. Otelde 236 standart, 2 süit, 2 bedensel engelli odasının yanı sıra; lobi, lobi bar, yemek salonu, oturma salonu, çok amaçlı salon, toplantı salonları, kafeterya, kapalı otopark alanları olacak.

FTI Group, Türkiye’de otel yatırımı için fırsat arıyor

FTI Group CEO’su Ralph Schiller, Türkiye veya Mısır gibi daha az bedelle daha iyisini ve fazlasını sunan destinasyonların öne çıkacağını ifade ederek; satışları iyi giden İspanya, Türkiye ve Yunanistan’da otel yatırımları için fırsatlar aradıklarını söyledi. 2019 yılında 8 milyon yolcuyu taşıyan turizm grubunun, Hırvatistan, İspanya, Mısır, Yunanistan, İtalya, Malta, Fas ve Türkiye’de kendine ait 62 oteli var.

Wyndham Hotels & Resorts’tan Konya’ya yeni otel

95’in üzerinde ülkede yaklaşık 9 bin 100 oteliyle dünyanın franchise veren en büyük otel şirketi olan Wyndham Hotels & Resorts, 2023’te Türkiye yatırımları kapsamında Konya’ya da yeni bir otel kazandıracak.

Yüksekova’ya Hilton geldi

Hakkari Yüksekova’da yapımı tamamlanan 163 odalı otel DoubleTree by Hilton olarak hizmete açıldı. Otelin yatırımcısı işadamı Seyfettin Karay, dünya standartlarındaki DoubleTree by Hilton markasını Hakkari’ye kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “DoubleTree by Hilton Yüksekova kesinlikle bölge için bir kilometre taşı olacak, bölgeye sosyal ve ekonomik açıdan büyük değer katacaktır.’’ dedi.

Bakanlık 25 otel arazisini tahsise çıkardı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, mülkiyeti hazinede bulunan 25 otel arazisini tahsise çıkardı. Turizm amaçlı yatırım yapmak üzere Bakanlık tarafından yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edileceği duyurulan oteller arasında başlıca Muğla, Antalya, İzmir gibi turizmin öne çıkan şehirleri yer alıyor. En az 50 yatak kapasitesi bulunan otellerin bir kısmının tesis türü butik otel iken, bazılarının tesis türü de 4 ve 5 yıldızlı oteller grubuna giriyor.

Pegas Antalya’daki otelini 109 milyon liraya yeniliyor

Rus Tur Operatörü Pegas Touristik bünyesinde faaliyet gösteren Pegas Turizm Otelcilik İşletmeleri, Antalya’daki 908 oda ve 1908 yatak kapasiteli 5 yıldızlı Swandor Hotels&Topkapı Palace’ta yenilemeye gidiyor. Firma tarafından otel için 109 milyon 764 bin 445 lira yenileme yatırımı yapılacak.

Hyatt Hotel Corporation’dan 300 milyon dolarlık satın alma

Uluslararası konaklama zinciri Hyatt Hotel Corporation, üç markası da dahil olmak üzere Dream Hotel Group’u toplam 300 milyon dolara satın almak için anlaşma imzaladı. Konaklama zinciri, portföyüne böylece 1.700’den fazla oda ekleyecek.

Alanya’ya 350 milyon liraya 5 yıldızlı otel yapacak

Yakamoz Otel Turizm Ticaret A.Ş., Antalya Alanya’ya 350 milyon TL yatırımla yapacağı 240 yataklı 5 yıldızlı otel için yatırım teşvik belgesi alırken; Elif Turizm ise Alanya’ya 11 milyon TL yatırımla yapacağı 3 yıldızlı 48 yataklı otel için yatırım teşvik belgesi aldı.

Eski tekel binasından 4 yıldızlı otele

Trabzon’un Akçaabat İlçesinde kullanılmayan eski tekel binası ihale edildi. Turizme kazandırılacak olan eski tekel binası dört yıldız otele dönüştürülmek için 29 seneliğine kiralandı. Proje, 4 yıldızlı 90 yataklı bir otele dönüşecek.

30 yıllık otel yenilendi

Antalya’da 7 otele sahip Sherwood Resorts & Hotels, 30 yıl önce Antalya’nın Lara semtinde başlayan konaklama sektöründeki yolculuğunun ilk durağını yenileyerek misafirleriyle buluşturdu. 1991 yılında Prize Otel adıyla açılan tesis, 2022 yılı itibarıyla yenilenen adıyla Sherwood Premio Hotel olarak şehir otelciliğinde hizmet vermeye başladı. Yenilenen 30 odasıyla şehir merkezinde bulunan otel, kısa bir mola vermek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Ömer Kumova İnşaat, 2. otelini Bursa’da açacak

İlk otelini 2022 yılı Mayıs ayında Bodrum’da açan Ömer Kumova İnşaat, 5 yıllık projeksiyonda ikisi Bodrum biri Bursa’da olmak üzere 3 otel inşa etmeyi planlıyor. Ömer Kumova İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kumova, Bursa Nilüfer’de 2 bin 650 metrekarelik alanda 140 odalı bir Rammos Hotel daha yapmak için çalışmalara başladıklarını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir