26 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

SANAYİCİLER ELEKTRİK İÇİN GES’İ TERCİH EDİYOR

Elektrik fiyatlarının yükselmesiyle sanayi tesisleri elektriğini güneşten elde etmek için sıraya girdi. Çatı tip GES kurulumunda bu yıl 1000 MW’ın aşılması ve 2023 yılında 1500 MW’a ulaşılması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücü 2014’te 40 MW iken, Mart 2022 itibariyle 8 bin 29 MW’a yükseldi. Söz konusu kurulu güç içinde 7 bin 45 MW’ı lisanssız güneş enerji santrali (GES) olarak kayıtlara geçti.
Son yıllarda yapılan düzenlemelerin ve elektrik fiyatlarında yaşanan artışların etkisiyle sanayicilerin GES’e olan ilgisi de giderek artıyor. Düzenlemeler öncesi sanayi tesislerinin GES başvurusu 670 MW seviyesindeyken, o tarihten sonra 10 kattan fazla artarak başvurular 7 bin 609 MW’a çıktı.
Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, teşvik sisteminde yapılan değişiklikle, lisanssız GES ve rüzgar enerjisi santralleri (RES) yatırımları 4. bölge teşvik kapsamına alınması da ilgiyi katladı. Avrupa’ya ihracat yapan firmaların da sınırda karbon vergisinden muaf olabilmek için üretimde güneş enerjisi kullanmaya yönelmesi de bu alandaki talep artışının nedenleri arasında.
Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli, son aylarda özellikle çatı tipi GES’lere yönelik talep patlaması yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Öncelikle 1 MW üstü projelerin kurulumu yapılıyor. Zamanla 500 KW, 300 KW GES’lerde de artışı bekliyoruz. Sadece bu yıl çatı tip GES kurulumunda 1000 MW’ın üzerine çıkarız. 2023’de de 1500 MW’lık bir kurulum bekliyoruz. Bunların da yüzde 90’ına yakınını sanayi tesisleri olacak gibi görünüyor.”
Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ; “Türkiye’nin GES teknolojilerinde artık bir alternatif olduğu fark edildi. Dünya genelinde artık kabul görüyoruz. Burada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın büyük rolü var.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir