19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo

Şehir içi ulaşımdaki filolar verimlilik odağında dönüşüyor

Günümüzde, sürdürülebilirlik ve çevre dostu teknolojiler, her sektörde olduğu gibi şehir içi ulaşım alanında da büyük bir öneme sahip. Karbon ayak izinin şehir içi ulaşımda yüksek seviyelerde seyretmesiyle birlikte Türkiye’nin Net Sıfır emisyon yolculuğuna destek olan ve yenilenebilir enerji kaynaklı araçlarını Busworld Türkiye 2024’te tanıtan markalar, şehir içi ulaşımda devrim yaratma potansiyeli taşıyan dönüşümün öncüleri olarak öne çıkıyor. Yakın zamanda ülkemizin karbon nötr yolculuğunda önemli bir gelişim göstermesini sağlayacak olan verimlilik odağında geliştirilen elektrikli araçları yollarda çok daha fazla göreceğiz.

ANADOLU ISUZU, ELEKTRİKLİ NOVO VOLT’UN İLK GÖSTERİMİNİ BUSWORLD 2024’TE YAPTI

Günümüzde, sürdürülebilirlik ve çevre dostu teknolojiler, her sektörde olduğu gibi şehir içi ulaşım alanında da büyük bir öneme sahip. Karbon ayak izinin şehir içi ulaşımda yüksek seviyelerde seyretmesiyle birlikte Türkiye’nin Net Sıfır emisyon yolculuğuna destek olan ve yenilenebilir enerji kaynaklı araçlarını Busworld Türkiye 2024’te tanıtan markalar, şehir içi ulaşımda devrim yaratma potansiyeli taşıyan dönüşümün öncüleri olarak öne çıkıyor. Yakın zamanda ülkemizin karbon nötr yolculuğunda önemli bir gelişim göstermesini sağlayacak olan verimlilik odağında geliştirilen elektrikli araçları yollarda çok daha fazla göreceğiz. Anadolu Isuzu, otobüs üreticilerinin ve tedarikçilerinin en yeni ürün, teknoloji ve sürdürülebilir çözümlerini ortaya koyduğu Busworld 2024’e çevre dostu modelleriyle katıldı. Anadolu Isuzu, fuarda yurt içinde ve yurt dışında önemli başarılara imza atan Grand Toro, Citiport 12 ve Novociti Volt modellerini de sergiledi. Aynı zamanda Anadolu Isuzu’nun en yeni modeli elektrikli Novo Volt’un Türkiye’deki ilk gösterimi de fuarda gerçekleşti. Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, “Sektörümüzü buluşturan bu fuarda AR-GE ve inovasyonu önceleyen ‘akıllı fabrika’ özelliklerine sahip modern üretim tesislerimizde dünya kentlerinin en güncel taleplerine uygun olarak geliştirip ürettiğimiz çevreci ve modern araçları sunduk.” dedi.

KARSAN İNOVATİF MODELLERİYLE TOPLU ULAŞIMIN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Busworld 2024’te yenilikçi ürün gamıyla katılım sağlayan Karsan, hidrojen, elektrikli ve otonom sürüş gibi yenilikçi teknolojileriyle dikkatleri üzerine çekti. Karsan Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “Elektrikli ilk modelimizi pazara sunduktan sadece 3 yıl sonra, 6 metreden 18 metreye kadar tüm boyutlarda elektrikli araç sunabilen ilk marka olduk. Toplu ulaşımda elektrikli, hidrojen ve otonom teknolojilerini aynı anda sunabilen tek Avrupalı markayız. 23 ülkede 1100’den fazla elektrikli Karsan dünya halklarına çevre dostu ve yüksek konforlu hizmet veriyor. Elektrikli araçlarımızla şimdiden 160 milyon km’yi aşan bir deneyime ulaştık. Hedefimiz endüstrimizde küresel bir mobilite lideri olmak, Karsan’ı global bir marka yapmak.” dedi.

BMC, YENİLİKÇİ OTOBÜSLERİYLE BUSWORLD 2024’TE BOY GÖSTERDİ

BMC, Busworld 2024’te ileri teknolojiyle donatılmış, modern ve yenilikçi NEOCITY 8,5 M VIP, NEOCITY 8,5 M Elektrikli, PROCITY+ 12 M Dizel ve PROCITY+ 12 M Elektrikli otobüsüyle ziyaretçilerini ağırladı. Türkiye’nin ilk doğalgazlı ve tam alçak tabanlı şehir içi otobüs üretimini gerçekleştiren ilklerin markası BMC, çağdaş şehirlerin değişen ihtiyaçlarına uygun olarak ileri teknoloji ve çevre dostu çözümler ile geliştirdiği otobüslerini sergileyerek sektördeki lider konumunu pekiştiriyor. Yurt içi ve yurt dışında pazardaki konumunu her geçen yıl güçlendiren BMC, geleceğin sürdürülebilir ulaşımı için önemli adımlar atmaya devam ediyor. BMC, 8,5 metre, 9 metre, 10 metre, 12 metre ve 18 metrelik uzunluklarda solo veya körüklü olmak üzere; dizel, CNG, ve hibrit özelliklere sahip son teknoloji ile donatılmış modern otobüslerini şehirlerin ihtiyaçlarına en uygun şekilde müşterilerine sunuyor.

OTOKAR, E-KENT VE OTONOM E-CENTRO’YU TANITTI

Otokar, Busworld 2024’e yeni otobüsleri ve yeni nesil hizmetleriyle katıldı. 6 metreden 21 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile sektörün en geniş ailesine sahip olan Otokar, elektrikli şehir içi otobüsü yeni e-KENT’i ve Otonom e-CENTRO’yu Türkiye’de ilk kez Busworld’de sergiledi. Fuarın Elmas Sponsoru olan Otokar, standında SULTAN Giga ve CENTRO otobüslerinin yanı sıra Otokar’ın telematik çözümü Bus Monitor’ü de tanıttı. Otokar’ın geniş ürün gamının gelişmiş teknoloji, dayanıklılık, düşük işletme giderleri ve yüksek ikinci el değeri ile ön plana çıktığını vurgulayan Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Tokatlı, elde edilen başarıları sürdürülebilir kılmak için AR-GE harcamalarında ve inovasyonda hız kesmediklerini belirterek, “Otokar’ın tasarlayıp, geliştirdiği ve ürettiği otobüsler ülkemizin dört bir yanında, dünyanın 60’tan fazla ülkesinde her gün milyonlarca yolcuya hizmet veriyor.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ ŞEHİR İÇİ ULAŞIM KARBON EMİSYONLARINI DÜŞÜRÜR

Busworld 2024’te elektrikli toplu ulaşım sistemleri üretiminde Türkiye’nin lider üreticilerinden biri olan Bozankaya “Yeni Nesil Otobüsünü” görücüye çıkardı. Tasarımdan üretime tüm süreçleri Bozankaya mühendisliği imzası taşıyan otobüsler Bozankaya’nın inovasyon gücünü ortaya koyuyor. Bozankaya fuarda ayrıca 360 kW’a kadar elektrik gücü sağlayan şarj sistemini de katılımcıların beğenisine sundu. Bozankaya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Tufan Özkan (CCO) ve Emrah Dal (CTO), Bozankaya’nın yeni nesil otobüsü ve firmanın projeleri hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

Karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlıyoruz

İklim krizinin hem bireysel hem de toplumsal boyutta önlem alınması gereken bir konu olduğuna dikkat çeken Özkan, “Bozankaya olarak, 1989 yılından bu yana bu bilinçle hareket ediyoruz ve yaklaşık 35 yıldır toplu ulaşım sistemleri için araç üretiyoruz. Karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlarken, şehirler için modern, teknolojik, konforlu ve sessiz araçlar üretiyor, geleceğin mobilitesini şekillendiriyoruz.” dedi. UITP verilerine göre dünyadaki karbon salımının %25’inden toplu taşımada kullanılan konvansiyonel araçların sorumlu (elektrik tüketimi dikkate alındığında) olduğuna dikkat çeken Özkan, “Bu da ürettiğimiz tramvay, metro, elektrikli otobüs ve troleybüslerle karbon salımının önüne geçilmesine katkı sağladığımız anlamına geliyor.” açıklamasında bulundu.

Çevre Dostu Yeni Nesil Otobüsümüz ile inovasyon gücümüzü artırdık

Emrah Dal, ilk kez Busworld 2024’te sergilenen Bozankaya Yeni Nesil Otobüsü’nin 2024 yılına atılan önemli bir imza olduğunu ifade ederek, “Modern tasarımı, gelişmiş enerji verimliliği ve yüksek yolcu kapasitesi ile dikkat çeken ve sıfır emisyon özelliği ile çevre dostu bir taşımacılık imkânı sağlıyor.