28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Tesis Yönetimi

SENYONET; YURT İÇİNDEKİ BAŞARILI STRATEJİSİNİ, YURT DIŞINA DA TAŞIYOR

Bütçesel takip, aidat ve demirbaş takibi başta olmak üzere tüm hizmetleri yönetebilen bir yazılım olarak kurgulanan site, apartman ve tesis yönetimi programı Senyonet; konut sakinleri ve yöneticilerine sağladığı avantajlar ve her türlü yazılımla entegre olabilmesiyle ön plana çıkıyor. Senkron Yazılım CEO’su Mehmet Yıldızdoğan ile Senyonet’in yurt içindeki lider konumlanmasını, başarısının arkasındaki katma değerli hizmetlerini ve yeni dönemde yurt dışına açılma hedeflerini konuştuk.

Profesyonel yazılım ve donanım çözümleri sunan Senkron Yazılım’dan bahseder misiniz, hangi sektörler çözümlerinizden faydalanıyor?

Bizim hikayemiz aslında şöyle; 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezuniyetimizin ve 4 yıllık akademisyenlik hayatımızın ardından İTÜ’den arkadaşım Erdal Özkan ile Senkron Yazılım’ın temellerini attık, o günden beri iş ortaklığımızı sürdürüyoruz. Şirketimizde çok güzel ürünler geliştirdik. Yazılımlarımız yaşayan ürünler oldukları için yaptıklarımızla çok mutluyuz. Kurulduğumuz günden bu yana krizler de yaşadık, dönem dönem şartlar değişti. Bir dönem tekstil sektörü ön plandaydı, daha sonra inşaat ve sonrasında hizmet sektörü revaçta oldu. Biz zaman içerisinde hep stratejik davrandık. Hangi sektör yükselişteyse, rekabetin ya da ürünün az olduğu veya hiç olmadığı sektörlere girmeye çalıştık. Bunlardan biri hizmet, diğeri leicure, bir diğeri ise site tesis yönetimi sektörü olmak üzere bu alanlarda ürünlerimizi derinleştirdik ve hizmet verdiğimiz dikey sektörlerde sektör lideri olarak konumlanmamızı bu şekilde sağladık. Yurt içindeki dikey sektörlerde lider konumlanmalarımıza paralel bu başarılı yapıyı yurt dışına da taşıdığımız için, yeni dönemde Pazarlama Marka yatırımlarımıza hız verdik ve bu doğrultuda yeni bir Kurumsal Kimlik oluşturuyoruz. Söz konusu yeni yapılanma kapsamında, çatı şirketimizin adı ve bazı markalarımızın isimleri de değişime uğrayacak. Son çeyrekte bu taraftaki yenilikleri tüm paydaşlarımıza anons etmiş olacağız. Senyonet, tesis ve site yönetimi alanında lider markalarla çalışıyor Senyonet’e geri dönecek olursak; hizmet sektöründe bu alandaki en büyük firma ISS. Biz ISS ile 1996 yılından itibaren çalışmaya devam ediyoruz. ISS’in olduğu her yerde neredeyse biz varız. Bunun yanı sıra ISS yönetimindeki 9 şehir hastanesinde de Senkron Yazılım olarak hizmet sunuyoruz.

Senyonet, nasıl bir ihtiyacın sonucunda ortaya çıktı?

ISS bizim büyük bir müşterimiz. Müşteri portföyümüzde yer alan entegre tesis yönetimi sektörünün global çaptaki büyük firmalarından Sofra Group, Sodexo, Atalian; yerel markalarda da United Grup, Çetin Grup, Doruk Grup, Güntay Ulusal Güvenlik ve Site Plus yazılımlarımızı kullanıyor. Biz bu markalarla çalışırken aynı zamanda onların ana merkez yazılımları, bizim merkez programlarımızı kullanıyordu. Biz Senkron Yazılım olarak, ürünü biraz daha farklılaştırıp çok daha basit bir şekilde kullanılabilecek saha yazılımı olan bir ürün ürettik ve Senyonet bu şekilde doğmuş oldu. Senyonet’i bir tesiste bütçesel takip, aidat ve demirbaş takibi, temizlik, güvenlik, teknik, halkla ilişkiler, bahçe bakım gibi tüm hizmetleri yönetebilen bir yazılım olarak kurguladık. Bu anlamda da Ağaoğlu Yönetim, Aşçıoğlu ve Sinpaş’ın yönetim şirketi Prosite’nin yönettiği tüm siteler ve M Plus, Maslak 1453, Mashattan, Ağaoğlu Europe, Finans Şehir, Bosphorus City ile Kentsel Yönetim’de Senyonet olarak varız. Orada pek çok yere bu şekilde hizmet sunuyoruz. Sinpaş tarafında Finans Şehir’de de varız. Senyonet ile konut tarafında çok iyi ilerledik. Ofis tarafında da Tekfen Tower, Flat Ofis gibi iyi projelerde yer alıyoruz. AVM’lerde de Akbatı, Akasya, Eskidji Bazaar, Venezia ve Mall of İstanbul’un bazı bölümlerinde varız. Fabrikalar tarafında Schneider’ın trafo fabrikası, Aston ve Renault’nun fabrikası gibi endüstriyel alanlarda Senyonet imzasıyla karşılaşıyorsunuz. Otellerde Voyage, Regnum, Max Royal gibi en üst segmente hizmet eden otellerde yine Senyonet olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Senyonet tarafında yurt dışında Özbekistan’la çalışmalara başladık. Özbekistan Taşkent’in en önemli projelerinden bir tanesi Nestone ile çalışıyoruz.

Tesis ve site yönetiminde Senkron çatısı altında müşterilerinize sunduğunuz Senyonet programının temel amacı ve site sakinleri ile yöneticilerine sağladığı avantajlar nedir?

Senyonet, sitedeki tüm süreç ve verileri yönetirken aynı zamanda arşivleyen bir yazılım. Veriyi sağlıklı bir şekilde tutuyoruz, site ve tesis içinde program üzerinden etkileşimli iletişimi sağlıyoruz. Bunun yanında, Senyonet, taşıdığı verinin şeffaf bir şekilde tüm paydaşların incelemesine olanak sağlayan bir yazılım. Senyonet kullanan tesis ve siteler, bütçelerini etkin bir şekilde yönetebiliyorlar. Aslında nihai hedef; bir yerde minimum giderlerin oluşabilmesi için sağlıklı bir veri tabanı sağlamak. Sitelerde yüzlerce ya da binlerce mal sahibi ya da kiracı bulunduğu için bunların görmek istedikleri bir veriye anında ulaşabilmeleri gerekiyor. Senyonet tam da bunun için var. Şu anda sitelerde en önemli konulardan bir tanesi nakit akışı. Çünkü bu ekonomik koşullarda nakit akışı bozulabiliyor. Biz bu anlamda, sitelerin nakit akışlarının da daha hızlı olabilmesi için yazılımda geliştirmeler yapıyoruz. Bununla da bir avantaj sunmuş oluyoruz. Kişiler oturdukları yerden her türlü hizmeti alabiliyor ve değerlendirebiliyorlar. Operasyonun içindeki tüm süreçler de kayıt altına alınmış oluyor. Senyonet’in bir özelliği de şu; açık bir API sağlıyoruz, yani tüm verilerinizi size açarken ve istediğiniz metodları da ekleyebiliyoruz. Herhangi bir yazılımınız varsa o yazılımla bizim programımıza entegre olabiliyorsunuz. Sayaç okuma şirketleriyle, plaka tanıma sistemleriyle, elektronik bina yönetim yazılım sistemleriyle entegre olabiliyoruz. Senyonet her türlü yazılımla entegre olabilen şu anda piyasadaki tek yazılım.

Senyonet’in güncel kullanıcı sayısı nedir, kaç tesis ve site Senyonet’in sağladığı faydalardan yararlanıyor?

Senyonet şu anda 300 bin konut, 1400 sitede 1 milyondan fazla kullanıcıya hitap ediyor. Kullanıcı sayılarımızda konut sayısını baz alıyoruz bunu ön planda tutuyoruz.

Uygulamanın yönetici ve site sakinleri arasında sağladığı şeffaflık yaklaşımından söz eder misiniz, iki taraf arasında sorunsuz bir işleyiş için Senyonet nasıl bir çalışma prensibi sunuyor?

Yönetimlerin yapmış olduğu günlük işleyişteki tüm finansal ve operasyonel dataları programa girmesi gerekiyor, bu yapmaları gereken rutin bir iş. Site yönetimleri buradaki tüm verileri anlık ya da gecikmeli olarak site sakinlerine açıyorlar. Türkiye’de genel olarak bir güvensizlik ortamı mevcut ve sitelerde de muhalif gruplar söz konusu. O yüzden yönetimlerin her türlü veriyi şeffaf bir şekilde ve oluşacak soru işaretlerini minimuma indirerek sağlaması gerekiyor. Tüm verileri sakinlerin izleyebileceği şeffaf bir şekilde sağlayabiliyorsunuz ve onların geri dönüşlerine açık bir yapı kuruyorsunuz. Yönetimlerin amaçlarından bir tanesi de, sitenin veya dairenin değerini artırabilmek. Çünkü bir yer iyi bir şekilde yönetilebiliyorsa marka değeri artar. Marka değerini artırabilmenin yollarından birisi de buradaki şikayetleri azaltmak, yönetimi daha erişilebilir bir hale getirebilmek. Bu açıdan da yazılımlar bunun en önemli bir aracı haline geldi.

Senkron Yazılım’ın bir diğer ürünü olan Kargopark’ın site ve tesislerde kullanımının artıları nedir, ne tür kolaylıkları bulunuyor?

Sitelerde en önemli konulardan birisi evde değilken size bir kargonun gelmesi. Site yönetimleri eskiden bu kargoları teslim alıyorlardı, ancak pandemi döneminde depolama konusunda ve kargonun güvenliğini sağlama açısından sıkıntı yaşanabileceği düşüncesiyle bunu yapmak istemediler. SMS ile size bir şifrenin geldiği ve sadece sizin açabildiğiniz, 7/24 ulaşılabilir bir kargo dolabı olduğu için Kargopark sitelere değer kazandırıyor. Bazı siteler bunun farkına vararak durumu iyi değerlendirdiler. Kargorpark olarak şu anda 9 şehirde 150+ noktada varız. Son iki yılda 1 buçuk milyon kargoyu tek bir şikayet bile almadan teslim ettik. Müşteri memnuniyeti çok yüksek. Trendyol Express, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve MNG Kargo ile entegre şekilde çalışıyoruz ve bu alanda en büyük network’ü olan şirketiz. Kargopark olarak, Türkiye’nin ilk akıllı kargo üreticisiyiz ve ihracat yapmaya da başladık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir