26 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

SGS TRANSİTNET HİZMET VERDİĞİ SEKTÖRLERİ GENİŞLETMEYE DEVAM EDİYOR

SGS TransitNet, global arenada sahip olduğu yetkileri sayesinde müşterilerine birçok imkânı bir arada sunarken, aynı anlayışla lojistik ve taşımacılık sektörüne yönelik avantajları da artırmaya devam edecek. SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya Kasım sayımıza konuk oldu.

SGS TransitNet olarak sektöre hız kazandırmak amacıyla hayata geçirmeye hazırlandığınız yatırım ve projeler nelerdir?

SGS TransitNet, teknolojik gelişmelere bağlı olarak tedarik zinciri konusundaki artan beklentileri karşılayabilmek ve taşımacılık sektörüne yönelik çalışmaları daha da ileriye götürmeyi hedef alarak Avrupa’da birçok ülkede sahip olduğu ‘’İzinli Gönderici’’ yetkisine Türkiye’de sahip olabilmek adına Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne İzinli Gönderici başvurusunda bulunmuştur.

Başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasına müteakip ilgili yetkinin alınması durumunda, gümrük idarelerinde gerçekleşecek işlemler kendi tesisimizde gerçekleştirilecektir. Transit beyannameleri kendi tesisimizden başlatılarak müşterilerimizin maliyetlerinde ve sevkiyatlarındaki gecikmelerde ciddi azalmanın yanı sıra gümrük idarelerinin iş yükünün hafiflemesine, gümrüklerdeki eşya hareketlerinin ve araç sevkiyatlarının hızlandırılmasına, yığılmaların önlenmesine, gümrük idarelerinin riskli sevkiyatlara daha çok odaklanabilmesine katkı sağlayacağız.

SGS TransitNet’in Türkiye ve global pazardaki konumundan bahseder misiniz, asıl sorumlu pozisyonunda hangi ülkelerle iş birliği içerisindesiniz?

Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Polonya, Litvanya, Belarus, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, İspanya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Slovenya, Slovakya, İsviçre, Letonya, Estonya, Yunanistan, İrlanda ve Belçika olmak üzere toplam 24 ülkede asıl sorumlu olarak direkt beyan sunma yetisine sahibiz. Bununla birlikte Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Belçika’da izinli gönderici yetkimiz, Hollanda, İspanya, Polonya ve İrlanda’da YYS yetkimize istinaden bu ülkelerdeki gümrüklere 7/24 beyan sunma yetkisine sahibiz.

Hayatın ve iş süreçlerinin devamlılığı için olmazsa olmaz sektörlerin başında gelen lojistik sektöründe faaliyetlerini sürdüren bir firma olarak hem sektöre hem de ülke ekonomisine sağladığınız katma değerlerden de söz eder misiniz?

2006 yılından bu yana Türkiye ve Avrupa’da lojistik sektörüne hizmet vermekteyiz. Türkiye henüz Ortak Transit’e taraf olmadan çok önce kurduğumuz köprü sayesinde Türkiye’den Avrupa’ya ve Avrupa’dan Türkiye’ye geleneksel kağıt metodlar dışında başlattığımız transit ağı sayesinde, taşımacılarımız 2006 yılında taşıma başı 47 Euro civarlarında maliyete maruz kaldıkları teminat sistemine bugün ortalama 15 Euro civarında ücretlerle ulaşabilmektedir. Avrupa’ya yönelik faaliyette bulunan taşımacılarımız için ister SGS müşterisi olsunlar ister olmasınlar %68 dolaylarında bir katma değer SGS’nin 2006 yılında başlattığı ilk girişim sayesinde ortaya çıkmıştır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi SGS TransitNet, ülkemize ve ülkemiz taşımacısına her türlü avantajı sağlayacak hizmetleri ilk olarak getirmiş köklü bir kuruluş olarak, bundan böyle de aynı anlayışla lojistik ve taşımacılık sektörüne yönelik avantajları artırma yönündeki projelerine devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir