28 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Sağlık Son Dakika

SİLİVRİ YENİ MAHALLE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI

Silivri Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle Yeni Mahalle’ye kazandırılacak olan 7 hekimli Aile Sağlığı Merkezi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı. Törende konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Silivri’de hayırseverlerimizle ve doğru iletişim kanallarıyla çok çok güzel işlerin yapılabildiğini herkese gösteriyoruz.” dedi.  

Silivri Belediyesi, ilçede yaşayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde yararlanması için inşa ettiği aile sağlığı merkezlerine bir yenisini daha ekliyor. Silivri Belediyesi ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde Yeni Mahalle’ye kazandırılacak olan 7 hekimli Aile Sağlığı Merkezinin temeli, düzenlenen törenle atıldı. Yeni Mahalle Kapalı Pazar Yeri arkasındaki 1.450 metrekare arazi üzerinde inşa edilecek Aile Sağlığı Merkezi, 511 metrekare inşaat alanı ve 240 metrekare bina oturum alanına sahip olacak. Çalışmalar tamamlandığında Yeni Mahalle sakinleri günümüz ihtiyaçlarına uygun, modern ve yepyeni bir Aile Sağlığı Merkezine kavuşmuş olacak.

Bu tesisle 20.000 vatandaşımıza sağlık hizmeti vermeyi hedefliyoruz

Törenin açılış konuşmasını yapan İlçe Sağlık Müdürü Hasan İpekoğlu, “Silivrimiz gelişmekte ve büyümekte olup bununla orantılı olarak nüfusu hızla artmaktadır. Artan nüfusa paralel olarak vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine daha rahat ulaşımı sağlamak için Yeni Mahalle’de yeni bir aile sağlığı merkezi açılmasını planlarımız arasına almıştık. Silivri Belediyemizin de destekleriyle gerekli olan ön hazırlıkları tamamlayarak inşaat aşamasına gelmiş bulunmaktayız. İnşası başlayan sağlık tesisimizin 7 aile hekimliği birimi ile yaklaşık 20.000 vatandaşımıza hizmet vermesi ve bölgedeki diğer sağlık hizmeti sunucularına düşen yükü azaltması hedeflenmektedir. Kurumum adına başta Silivri Kaymakamlığı ve Silivri Belediyesi olmak üzere emeği ve katkısı olan herkese teşekkür eder, yapımına başlanan aile sağlığı merkezinin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Silivri’de hizmetler tüm hızıyla devam ediyor

İpekoğlu’nun ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri 6. Bölge Başkanı Doç. Dr. Mustafa Namlı, “Sağlık sistemimizde 2003 yılında başlayan değişimin önemli bir ayağı aile hekimliği sistemiydi. Bu doğrultuda vatandaşlarımızı yakından takip eden aile sağlık merkezleri kuruldu ve daha kaliteli, daha iyi, daha hızlı sağlık hizmetleri verilmeye başlandı. Bugün de burada Silivri Kaymakamlığının ve Silivri Belediyesinin desteği, İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün öncülüğünde yeni bir Aile Sağlığı Merkezi’nin temel atmasını gerçekleştireceğiz. Silivri’de hizmetler tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’ye baktığımızda aile hekimi başına düşen nüfus ortalama 3.300 civarında. İstanbul’da bu rakam 3.500 iken Silivri’de Türkiye ortalamasına orantılı olarak 3.300. Bu Aile Sağlığı Merkezlerinin sayısının artmasıyla Silivri’deki rakamı 3.000’lere çekmeyi ve daha kaliteli sağlık hizmeti sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Silivri’de yaşayan vatandaşlarımız her şeyin en iyisine layık

Törende bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Her geçen gün nüfus yoğunluğunun arttığı Silivrimizin ve Yeni Mahallemizin kuzey bölgesinde ihtiyaç haline duyulan Aile Sağlığı Merkezimizin temel atma töreninde bir aradayız. Bu anlamda Silivri’mize kazandırdığımız sağlık yatırımlarına bir yenisini daha eklemenin hem onurunu hem de mutluluğunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren Silivri, kurumlar arasındaki diyaloğun ve dayanışmanın örnek şekilde yaşandığı bir kent oldu. Gerek Kaymakamımız gerek bürokratlarımız gerekse belediyemiz uyum içerisinde Silivrimize hizmet ediyor. Çünkü biz şunu biliyoruz; Silivri’de yaşayan vatandaşlarımızın her biri bütün hizmetlerin en güzeline, en iyisine layık. Şu an ilçemizde 5.000 metrekare alanda yükselen ve yüzde 95’i bitmiş olan, sağlık kompleksimizi inşa ediyoruz. İçerisinde İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün, Verem Savaş Dispanserimizin, 112 Acil İstasyonumuzun, 11 hekimli Aile Sağlığı Merkezimizin, sağlık ocağımızın ve Aile Sağlık Yaşam Merkezinin bulunacağı, vatandaşlarımızın her türlü sağlık hizmetini alabileceği bir kompleksin açılışını sonbahar aylarında gerçekleştireceğiz. Depremde Selimpaşa’da hasar görmüş binamızla ilgili Sağlık Bakanımız ile yaptığımız konuşmada kendileri ifade ettiler; 2.000 metrekare çelik konstrüksiyondan bir hastaneyi hızlı bir şekilde yapıp hizmete kazandıracaklar. Yine Silivri’de bir eğitim araştırma hastanesi hayalimiz vardı. Yaptığımız istişarelerde ayrıca deniz ulaşımının olduğu, her türlü doğal afette yaralıların taşınabileceği, tedavi edilebileceği bir afet hastanesini Silivri’ye hayal ediyoruz dedik. 130 dönümlük Selimpaşa Araptepe mevkiinde deniz ulaşımına uygun bir alanda bu hastanenin yapımını projelendirdik ve paylaştık. 2023 yatırım programında olmamasına rağmen, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleri ve olurlarıyla 2023 yatırım programına alınarak, 150 yataklı bir acil durum ve 600 yataklı bölüm olmak üzere, toplamda 750 yataklı dev bir eğitim araştırma hastanesi Silivrimize hayırlı uğurlu olsun diyelim.” diye konuştu.

Hizmetlerimiz kimseler için değil herkes içindir

Yapılan hizmetlerle yetinmeyeceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, “Biz Silivri Belediyesi olarak Gümüşyaka’da depreme dayanıksız bir sağlık ocağını yıktık ve yerine 4 hekimli, 350 metrekare büyüklüğünde; bahçesiyle, peyzajıyla ve oturma alanlarıyla bir Aile Sağlığı Merkezi’ni Gümüşyakamıza kazandırdık. Yine Piri Mehmet Paşa mahallemizde deprem nedeniyle yıkılan bir Aile Sağlığı Merkezimizi çok hızlı bir şekilde Silivri Belediyesi olarak yaptık. 5 hekimli bir merkezimiz orada hizmet veriyor. Kavaklı’da yine deprem nedeniyle yıkılan bir binanın yerine içerisine 650 metrekarelik bir Aile Sağlığı Merkezi ve 112 acil istasyonunu inşa ettik. Sağlık Bakanlığımıza da devrini yaptık. Köylerimizde çok sıkıntılar yaşanıyordu. Trafik kazaları, kalp krizleri, beyin kanamaları gibi durumlarda 112 acil istasyonunun ambulansı 30 km uzağa gitmek durumunda kalıyordu. Silivri Belediyesi marifetiyle Büyükkılıçlı köyümüze birçok noktaya kolayca ulaşabilecek bir 112 acil istasyonu inşa ettik. Şimdi sırada Değirmenköy’deki bir 112 acil istasyonunun yapımı var. Yine Sayalar, Danamandıra civarındaki ortak noktaya bir tane daha 112 acil istasyonu ihtiyacının olduğunu biliyor, bu konuda da 112 acil başkanlığımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Fatih mahallemizde depremden dolayı yıkılacak olan bir Aile Sağlığı Merkezimiz var. İlçe Sağlık Müdürümüz ile görüşüyoruz. Çok hızlı bir şekilde Silivri Belediyesi yine aksiyon alarak buradaki sağlık ocağının yapımını üstlenecek. Bunun da buradan müjdesini vermiş olayım. Yine Akören, Kurfallı, Sayalar ve Fener’e içinde ebe evi olan sağlık merkezlerimizi yaptık, bitirdik ve tefrişatını tamamladık. Yine direkt belki sağlık hizmetleriyle ilgili gözükmese de Nakipoğlu ailesi ile birlikte Silivri’ye bir Engelsiz ve Yaşam Merkezi inşa ediyoruz. Temmuz ayında açılışını yapacağız. Burası iddia ediyorum Türkiye’de belediye marifetiyle yapılan en büyük Engelsiz Yaşam Merkezi’dir. 15.000 metrekare alanda 10.000 metrekare kapalı alanı olan ve içinde; fizik tedavi merkezlerinin, pedagogların, psikologların, fizyoterapistlerin olduğu, konuşma terapilerinin yapıldığı, sinema oyunlarının, atölyelerin, dershanelerin, aşevinin, kütüphanenin, kıyafet bankasının ve Sosyal Yardım Müdürlüğümüzün bulunduğu dev bir Engelsiz Yaşam Merkezini Silivri’ye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Silivri’de hayırseverlerimizle ve doğru iletişim kanallarıyla çok çok güzel işlerin yapılabildiğini herkese gösteriyoruz. Hizmetlerimiz kimseler için değil herkes içindir diyor ve bu güzel tesisin Silivri’ye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Silivri’nin sağlık hizmetlerinde pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var

Törenin son konuşmasını yapan Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, “Silivri, kâğıt üzerinde 208.000 nüfusu olan ancak bizim elimizdeki verilere göre şu an 700-800.000’in üzerinde nüfusu bünyesinde barındıran bir şehir. Yine yanı başımızda binlerce mahkûmun kaldığı bir cezaevimiz var. Silivri’nin İstanbul’a olan mesafesi nedeniyle sağlık hizmetlerinin sunumu açısından pozitif bir ayrımcılığa kesinlikle ihtiyacı var. Çok yakında Silivri’mizde dev bir eğitim ve araştırma hastanesi hizmet vermeye başlayacak. Yine ilk derece sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayan bu Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 istasyonlarımız ziyadesiyle önemli. Yerel yönetimimiz, merkezi idaremiz, Sağlık Müdürlüğümüz ve kıymetli hayırseverlerimiz bu sağlık tesislerinin yapımı konusunda ortak bir irade, ortak bir sinerji ortaya çıkarmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir