28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA İÇİN PAZAR PAYIMIZI ARTIRIYORUZ

Gelişen alt yapısı sayesinde Garanti BBVA Leasing, bugüne kadar enerji santrallerine 230 milyon doların üzerinde finansman desteği sağlarken, 2021 yıl sonunda TurSEFF’ten kullandığı 25 milyon USD kaynağı ile de enerji verimliliği sağlayabilecek tüm ekipman ve yenilenebilir enerji sistemi yatırımlarını, avantajlı finansman çözümleriyle desteklemeye devam edecek. Garanti BBVA Leasing Genel Müdürü Selahattin Güldü, Eylül sayımıza konuk oldu.

Garanti BBVA Leasing olarak yenilenebilir enerji yatırımlarında nasıl bir paya sahipsiniz, Garanti BBVA Leasing’in bu alanda üstlendiği rol nedir?

‘Makine ise Leasing, Leasing ise Garanti BBVA Leasing’ sloganıyla tüm makine yatırımlarındaki uzmanlığımızı, sektörümüzde payı giderek artan enerji yatırımlarına da taşıyoruz. Garanti BBVA Leasing olarak enerji finansmanı deyince akla ilk gelen leasing şirketi olmak istiyoruz. Enerji santralleri yatırımlarına bugüne kadar 230 milyon doların üzerinde finansman sağladık. Yenilenebilir enerji yatırımlarındaki pazar payımızı yaklaşık %19’a ulaştırdık. Leasing sektöründe enerji yatırımlarının payı yaklaşık %6 seviyesinde. Garanti BBVA Leasing’in toplam finansman sağladığı yatırımlar içerisindeki enerji payı %10 seviyelerinde bulunuyor. Bugüne dek enerji sektörüyle ilgili olarak 270 MW üzerinde kurulum sağladık.

Yenilenebilir enerji finansal çözümlerinizin Garanti BBVA Leasing’in gelecek vizyonuna katacağı değerler konusunda neler söylersiniz?

Karbon salımını azaltacak ve fosil yakıtlar dışında enerji üretimi sağlayacak yeşil enerji yatırımlarına güneş, jeotermal, rüzgar ya da biyokütle ayrımı yapmaksızın destek sunuyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için enerji üretimi içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artması gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de enerji yatırımlarındaki istekliliğimizi, müşterilerimize özel finansman çözümleri üreterek sürdürmeye ve pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz.

Yenilenebilir enerji finansmanı denildiğinde akla gelen ilk çözüm ortağı olan leasing şirketi olmak adına Garanti BBVA Leasing’in izlediği politikadan söz eder misiniz?

Ülkemizin yüksek güneş enerjisi potansiyeli sebebiyle güneş enerjisi projelerinin ön planda olduğunu görüyoruz. Tarla tipi güneş enerji santrallerin ardından, çatı üstü güneş Selahattin Güldü enerji sistemi yatırımları da her geçen gün artıyor. Garanti BBVA Leasing olarak alt yapımızı bu öngörüden hareketle geliştirdik. Yeşil enerji finansmanında sürecimizi kolaylaştırmak adına müşterilerimizin talebi olmaksızın hazır limitler de tanımlıyoruz. Ayrıca farklı tipte ve ölçekteki biyokütle enerji santralleri için finansman modelleri de sunuyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Finanse ettiğimiz yenilenebilir enerji yatırımlarına uygun kaynak sağlamak amacıyla Green for Growth Fund (GGF)‘dan 15 milyon EURO ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’ndan sağladığımız 50 milyon EURO fonun müşterilerimizin yatırımlarında kullanımını sağladık. 2021 yıl sonunda yine TurSEFF’ten kullandığımız 25 milyon USD kaynağımızla da müşterilerimizin enerji verimliliği sağlayabilecek tüm ekipman ve yenilenebilir enerji sistemi yatırımlarını, avantajlı finansman çözümleriyle desteklemeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir