13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

TAŞIMACIYA, İHRACATÇIYA VE İTHALATÇIYA KESİNTİSİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR AĞ YARATIYORUZ

Bünyesi dahilinde birçok ülkede var olan YYS ve İzinli Gönderici Statülerine Türkiye’de aldığı İzinli Gönderici Statüsünü de ekleyen SGS TransitNet, taşımaların hızlanarak zaman kayıplarının ve aynı zamanda taşıma maliyetlerinin azalmasını sağlayacak. Edirne’de oluşturduğu ekip sayesinde 7/24 hizmet vermeyi planladıklarını ve yakın zamanda devreye alınacak olan kullanıcı dostu yeni arayüz ile müşterilerine daha iyi bir hizmet vermek istediklerini ifade eden SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, Aralık sayımıza konuk oldu.

SGS TransitNet olarak 2022 yılını kendi bünyeniz açısından değerlendirir misiniz?

2022 yılı bizim için güzel geçti. Güzel geçtiği kadar da meşakkatli bir süreç oldu. Fakat verilere baktığmızda geçen seneye göre iş hacminde %74, beyan adedimizde ise %6’lık bir artış gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Bu da bizim için oldukça önemli bir konu çünkü pandeminin hemen arkasından yaşanan ekonomik durumları da göz önünde bulundurduğumuzda bizim adımıza güzel bir gelişme oldu. Bir sonraki sene bünyemize yeni hizmetler katarak bunun çok daha iyisini yapacağımızı düşünüyorum.

2023 yılı için belli olan yeni hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Öncelikle 1 Aralık 2022 itibari ile Türkiye’de İzinli Gönderici Belgemizi aldığımızı belirtmek isterim. Şu an bu konu ile ilgili testlerimiz yapılmakta, yakında da aktif olarak kullanmaya başlayacağız. Onun arkasında YYS gündemimizde olan bir diğer konu. Eksiklerimizi tamamlayıp başvurumuzu yapmayı planlıyoruz. Onun peşi sıra tabii ki başka projelerimiz de var. Sürücü vizelerimizin yanı sıra ticari ve diğer vizelerde de aktif olarak hizmet veriyoruz ve sayımızı günden güne artırıyoruz.

SGS TransitNet olarak, globalde de YYS ve İzinli Gönderici Belgemizi aldığımız bir çok ülke var. Almanya, Fransa, Romanya ve İngiltere’de İzinli Gönderici; Polonya, İspanya, Hollanda, Belçika ve İrlanda’da ise hem YYS hem de İzinli Gönderici Statülerine sahibiz. Belçika ve Hollanda’da vermeye başladığımız gümrük müşavirlik hizmetlerimizi Avrupa’da birkaç noktada daha vermeye devam edeceğiz. 2023’ün başlarında bu süreç tamamlanmış olur. Özellikle gümrük ve transitle ilgili konularda taşımacılık sektörünün ve ihracatçıların yer aldığı noktaları artırma niyetindeyiz. Taşımacıya, ihracatçıya ve ithalatçıya kesintisiz sürdürülebilir bir ağ yaratmaya çalışıyoruz.

Sürdürülebilir ağınızdan okuyucularımıza bahseder misiniz?

İhracat beyannamesinin açılması, taşımacıya transit beyannamesinin sunulması ve depolama hizmeti gibi Avrupa’da boşaltma noktasına kadar tek elden ve başından son işleme kadar kontrol edilen kesintisiz hizmet veriyoruz. Böylece aradaki aksaklık ve sıkıntıları ortadan kaldırmış oluyoruz. Müşteri ve bizim için kontrol edilebilir olması en önemli ayrıntılar arasında. Bu sayede çıkan sorunları minimuma indirmek hedeflerimiz arasında.

2023 yılı hedef ve projeleriniz nelerdir?

2023 yılında dijitalizasyon alanında hem kendimizi hem de müşterilerimizi rahatlatacak bir takım çalışmalar halindeyiz. Yeni arayüzümüz devreye girmekte. Çok daha kolay ve kullanıcı dostu diyebileceğimiz, tek sayfada tüm işlemlerin halledilebileceği bir arayüz geliyor. Yakında bunun tüm sektöre tanıtımını yapacağız. Beyanlarını kendisi hazırlayan müşteriler için de eğitimlerini vereceğiz. Müşteriye isterse online isterse birebirde bu eğitimleri veriyoruz. 2023 yılında sektöre zaman zaman belirli konular hakkında webinarlar düzenlemeyi hedefliyoruz. İzinli Gönderici konusu üzerinde çok fazla duruyoruz. Bu sayede firmalarımız gümrüğe takılmadan direkt bizim tesisimize gelerek tek elden mührünü takıp sınır kapısına kadar gidebilecek.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Edirne’de bir ekip oluşturduk ve bu sayede yakın zamanda 7/24 hizmet vermeye başlayacağız. Oluşturduğumuz bu ekip sayesinde orada bulunan genç arkadaşlarımıza iş imkânı yaratmış olduk. Diğer bir taraftan, İstanbul Hadımköy’deki tesisimizde vermeye başladığımız İzinli Gönderici hizmetimizi ilerleyen dönemlerde planlamış olduğumuz farklı lokasyonlardan da vereceğimizi belirtmek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir