8 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

The Chartered Institute of Logistics and Transport Türkiye

The Chartered Institute of Logistics and Transport (CILT) Türkiye Kurucu Başkanı Berna Akyıldız ile bir araya geldiğimiz Kasım sayımızda Akyıldız, CILT’nin lojistik sektörüne yönelik çalışmalarına değindi.

The Chartered Institute of Logistics and Transport (CILT); tedarik zinciri, lojistik ve taşımacılık sektörlerinin gelişimini, standartlarının yükseltilmesini ve sektör mensuplarının kariyerlerini desteklemeyi amaçlayan küresel bir sivil toplum kuruluşudur. İngiltere’de 1919 yılında kurulmuş olan, dünya genelinde 35 ülkede yaklaşık 40.000 üyesiyle varlık gösteren CILT’in temel misyonu, tedarik zinciri, lojistik ve taşımacılık alanlarında bilgi paylaşımını, eğitimleri ve en iyi uygulamaları yaygınlaştırmak, sektörlerin daha yüksek standartlarda geleceğe ilerlemesine destek olmaktır.

CILT; tedarik zinciri yönetimi, lojistik ve taşımacılık sektörlerindeki bireylerin ve kurumların ortak bir platformda buluşmasına, bunların arasında iş birlikleri geliştirmesine, sektöre yeni başlayanların, gençlerin ve öğrencilerin mesleki kariyerlerini geliştirmesine destek olan etkinlikler yürütür. Pek çok ülkede akredite olan güçlü mesleki eğitimler ve sertifika programları sunar. Bu programlar, sektör profesyonellerini lojistik ve taşımacılığın dinamik ve karmaşık dünyasında başarılı olabilmek için gerekli bilgi ve becerilerle donatmayı amaçlamaktadır.

CILT’nin küresel ölçekteki önemli yönlerinden biri, lojistik ve taşımacılık sektörlerinde sürdürülebilirlik ve çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesine olan taahhüdüdür. Kurum, çevre dostu taşıma yöntemlerinin, karbon emisyonlarının azaltılmasının ve etkili tedarik zinciri işletmeciliğinin savunucusu olarak önemli bir rol oynamaktadır. CILT aynı zamanda bu alanlarda araştırma ve yenilikleri destekleyerek, daha temiz ve sürdürülebilir lojistik çözümlerin gelişimine katkı sağlamaktadır. CILT Türkiye de bu çerçevedeki çalışmaları desteklemek ve ülkemizdeki sürdürülebilirlik inisiyatiflerinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak hedefindedir.

CILT’nin küresel ağı, profesyonellere endüstri raporları ve yayınlarından, konferanslara ve etkinliklere kadar çok sayıda kaynağa erişim olanağı sağlamaktadır. Üyeler, lojistik ve taşımacılık sektöründeki son trendler ve yükselen teknolojiler hakkında bilgi sahibi olma fırsatından yararlanırlar. Ayrıca kurum, atölyeler, seminerler ve web yayınları aracılığıyla sürekli mesleki gelişimi teşvik eder, üyelere sektörün değişen trendleri hakkında bilgi sahibi olma imkanı sunar. CILT Türkiye de bu kaynakları, eğitimleri ve etkinlikleri Türk lojistik sektörünün yararına sunma çalışmaları yapmaktadır.

CILT, tüm bu çalışmaları bünyesinde oluşturulan üç ana kanadı çerçevesinde yürütmektedir. IBF (International Business Forum), CILT üyesi kuruluşların bir araya geldiği ve aralarındaki iş ilişkilerini geliştirdikleri bir platformdur. Nextgen (Next Generation) sektör mensubu ve sektöre katılmaya aday gençlerin mesleki ve bireysel kariyerlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütür ve sadece günümüzün genç liderlerini desteklemeye değil, geleceğimizi şekillendirecek gençleri yetiştirmeye odaklanır. WiLAT (Women in Logistics and Transport) ise 2013 yılından bu yana sektördeki kadınların kariyerlerini desteklemeye, sektördeki kadın temsil gücünün artırılmasına ve sektördeki genç kadınların ihtiyaç duyabileceği mentorluk desteğini sağlamaya yönelik çalışmalar yürütür.

CILT Türkiye Şubesi, 11 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirdiği ilk olağan genel kurul toplantısıyla birlikte, sektörün güçlü isimlerinden oluşan yönetim kurulu ve üyeleriyle ülkemizde de faaliyete geçti. Genel kurulun ardından CILT Türkiye’nin vizyonu doğrultusunda oluşturulan 11 çalışma komitesi hedeflerini ve çalışma planlarını oluşturarak faaliyetlerine başladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, taşımacılık ve lojistik sektörüne büyük katkısı olacağına inandığımız değerli bir kurumu ülkemize kazandırmaktan ötürü mutlu ve gururluyuz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir