19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

TOTAL’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİYE 1,5 MİLYAR EURO’LUK YATIRIM

TotalEnergies, daha önce hisselerinin bir kısmını satın aldığı Fransız temiz enerji geliştirme şirketi Total Eren hisselerinin kalan yüzde 71’lik kısmını 1,5 milyar Euro’ya (1,66 milyar dolar) satın alarak şirket üzerinde tam kontrol sağladı.

TotalEnergies, Fransız temiz enerji şirketi Total Eren’in kalan hisselerini 1,5 milyar Euro’ya (1,66 milyar dolar) satın alarak temiz enerji sektörüne atılımını güçlendirdi.

Petrol devi Kanada’da petrol kumları varlıkları ve Avrupa’da bazı servis istasyonlarının devam eden satış çalışmalarıyla petrol sektöründeki risklerini azaltırken şirketin CEO’su Patrick Pouyanne, temiz enerji alanında 5 milyar dolarlık yatırım yapma taahhüdünde bulundu. Bu rakam şirketin bu yıl yapacağı harcamaların üçte birine karşılık geliyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “TotalEnergies, Total Eren’in sahibi olmadığı yüzde 71’lik hissesini alarak halihazırda 3,5 gigavatlık güneş, rüzgar ve hidroenerji operasyonuna sahip ve 10 gigavatlık proje stoku olan bir temiz enerji firması üzerinde tam kontrole sahip oldu.” ifadeleri kullanıldı. Satın almayla birlikte şirketin elektrik bölümünün net işletme gelirinin gelecek yıl 160 milyon Euro ve nakit akışının yaklaşık 400 milyon Euro artması bekleniyor.

2012 yılında Paris Mouratoglou ve David Corchia tarafında kurulan yenilenebilir enerji şirketinin, aralarında Brezilya, Hindistan ve Yunanistan’ın da olduğu 20 ülkede varlıkları bulunuyor.

Şirket yakın zamanda Kazakistan’da dev bir rüzgar ve pil depolama projesine 1,4 milyar dolarlık yatırım yapmak için Orta Asya ülkesinden ortaklarla çalıştı. Öte yandan Kuzey Afrika, Latin Amerika ve Avustralya’da yeşil hidrojen projeleri geliştiriyor.

TotalEnergies, 2017’de Eren’in yüzde 23’lük ilk hissesini 237,5 milyon Euro’ya satın almış, sonrasında hisselerini yaklaşık yüzde 30’a çıkarmıştı. Öte yandan Fransız enerji devi ABD’li yenilenebilir enerji geliştirme şirketi Clearway Energy Group’un yüzde 50’sini 2,4 milyar dolara ve Brezilya’daki Casa dos Ventos’un yüzde 34’ünü 580 milyon dolara satın almıştı.

Buna ek olarak şirket, bu ay Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesini satın aldı ve açık deniz rüzgar kiralamalarını 25 yıllığına güvence altına almak için Almanya’ya 5,8 milyar Euro ödeme taahhüdünde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir