30 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

TÜRKİYE İLE JAPONYA EKONOMİK İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, iki ülke arasında ticaret, yatırım ve ekonomik konularda gündemi ve potansiyel iş birliklerini ele almak üzere İstanbul’da bir araya geldi. İki bakanın başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmeler sonucu ortak bildiri imzalandı.

İmza töreninde konuşan Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, Türkiye ile olan ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını belirterek, “İlişkilerimizi stratejik, müttefiklik düzeyinde yükseltmek için ikili ekonomik ilişkilerimizi daha da güçlendirmek niyetindeyiz.” dedi.

Türkiye’de 6 Şubat deprem felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Yasutoshi, şunları kaydetti: “Bundan sonra yeniden imar çalışmalarına Japonya olarak aktif bir şekilde katılacağız. Ticaret ve yatırımın karşılıklı gelişmesi için ekonomik ortaklık anlaşması müzakerelerinin hızlanması hususunda fikir birliğine vardık. Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin (TRINS) önümüzdeki yıl en kısa sürede Tokyo’da düzenlenmesi konusunda mutabık kaldık. Düzenleyeceğimiz iş forumu ve 10 Ekim’de İzmir’de düzenlenecek olan ortak iş konseyi toplantısı vesilesiyle özel sektörlerin katkılarıyla ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesini temenni ediyorum.

Türk şirketlerinin Afrika kıtasında ve Orta Asya gibi bölgelerde çok aktif bir şekilde çalıştığını biliyorum. Aynı şekilde Ukrayna’nın yeniden imar çalışmaları ile ilgili ikili iş birliğimizin gelişmesi hususunda görüşme yapmıştık. Dekarbonizasyon olan küresel konular üzerinde de çalışacağımız için bugün ortak deklarasyonun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir