19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Turizm

Ünlü turizmci Özkan Alkan’ın ilk romanı Önyargıç yayınlandı

Turizm sektöründe birçok alanda görev yapmış ve uluslararası deneyime sahip bir yönetici olan turizm ve otel duayeni Özkan Alkan, Toplumsal Yayıncılık tarafından yayınlanan ilk polisiye romanı Önyargıç’ı kitapseverlerin beğenisine sundu.  

Özkan Alkan’ın ilk romanı olan Önyargıç, ustalıkla işlenmiş karakterleriyle, yer yer oldukça muzip yazım diliyle, kurgusu ve sürpriz sonuyla her türlü övgüyü hak eden bir polisiye roman olarak karşımıza çıkıyor.

Kitabın tanıtımında, “İstisnalar kaideyi bozmaz sözünde, genelleme yapmanın doğru olduğuna dair perçinleyici katkısı ne kadar güçlü olsa da, cümlede bir figüran misali önemsiz duran istisna kelimesinin varlığı asla yadsınamaz. Doğurduğu sonucun etkisiz olması halinde genelleme yapmanın kimseye zararı olmayabilir; ancak, ölümcül bir mesele söz konusu olduğunda istisna devre dışı bırakılarak ‘genelleme’ yapılamaz. Özellikle adaletin söz konusu olduğu durumlarda ‘önyargıyla’ hareket edilemez. Karar vericiler genelleme yaparak hüküm verirlerse, “önyargıç” olurlar. Bu da muhakemenin sağlıksız yapıldığının en bariz kanıtıdır.” yazısının yer aldığı Önyargıç’ı kaleme alan Özkan Alkan, profesyonel iş hayatında genel müdür olarak ilerlemenin yanında sektörde yurt içi ve yurt dışı platformda turizm yatırımcılığı danışmanlık hizmetleri ile de önemli bir tecrübeye sahip. SUMMA Otelcilik Grubu Genel Direktörü olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

1990 yılı Çukurova Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu lisans mezunu olan Alkan, kariyerine Mersin Hilton’da başladı ve ardından uzun yıllar Hilton Istanbul Bosphorus’ta görev aldı.10 yılı aşkın bir süre sektörün dünya lideri markasında otelcilik kültürü edinmesi, kariyerinin genel müdür olarak devam eden yıllarındaki başarılarına zemin oluşturdu.

İstanbul’un en popüler otellerinde ve uluslararası alanda kariyerine başarılı adımlarla yön veren Alkan, sırası ile Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi Genel Müdürü, InterContinental Astana Otel Müdürü, LEOGRAND Hotel & Convention Center Moldova Genel Müdürü, Dedeman Istanbul Genel Müdürü, SUMMA Yatırım Koordinatörü, DoubleTree by Hilton Istanbul Avcılar Genel Müdürü, Wyndham Grand Istanbul Europe Genel Müdürü, Cevahir Hotelleri Koordinatörü olarak görev almıştır.