28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Kapak

Yaşam alanlarında yapay zekâ dönemi Apsiyon’la başladı

Site yönetim yazılımı sektöründe Türkiye’nin ilk ve en büyük Türk yazılım şirketi olan ve 2012 yılından bu yana Türkiye’de ve yurt dışında yaşam alanlarının yöneticilerine ve sakinlerine hizmet veren Apsiyon, Türkiye’nin en yaygın kullanılan bulut tabanlı site yönetim platformu olarak öne çıkıyor. Yılın son sayısında kapak konuğumuz olarak ağırladığımız Apsiyon CEO’su Kudret Türk; apartman, site, iş yeri ve AVM gibi yaşam alanlarının tüm yönetim süreçlerine Apsiyon Dijital Asistan: ADA ile teknolojiyi dahil eden bir yönetici bot geliştirdiklerini ve yaşam alanlarında yapay zekâ döneminin Apsiyon’la nasıl başladığını anlattı.

Apsiyon’u tanıyabilir miyiz, hangi hizmetlerinizle müşterilerinizin hayatını kolaylaştırıyorsunuz, müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

Apsiyon; apartman, site yönetim yazılımı sektöründe Türkiye’nin ilk ve en büyük Türk yazılım şirketi. Site, apartman, rezidans, iş merkezi ve AVM gibi toplu yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan tüm süreçler için kapsamlı çözümler sunuyor. 2012 yılından bu yana Türkiye’de ve yurt dışında yaşam alanlarının yöneticilerine ve sakinlerine hizmet veriyor. Bu anlamda Türkiye’nin en yaygın kullanılan bulut tabanlı site yönetim platformuyuz. Bugün; 22 binden fazla site ve yaklaşık 1.5 milyon konut ile 3 milyonun üzerinde kişi Apsiyon kullanıyor.

Bahsettiğiniz kadarıyla sektörde adeta buzkıran gemisi konumundasınız. Yaşam alanı yöneticileri ve konut sakinlerine sunduğunuz yaşam alanı yönetim yazılımınızla sağladığınız avantajlardan bahseder misiniz, tesis yönetim sektörünün temsilcileri Apsiyon’u neden tercih etmeli?

Evet, sektöre yön verdiğimiz ve birçok firmaya ilham olduğumuz doğrudur. Bu bizi çok mutlu ediyor. Bunu, doğru şeyler yaptığımızın ispatı olarak görüyorum. Gerçekten en iyisini sunmak için üstün çaba gösteriyoruz. Teknoloji ve inovasyon yatırımları yapıyoruz. 2017 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 466. AR-GE Merkezi olarak kabul edildik. 12 yıldır dünyadaki yeni teknolojileri, yöneticilerin ve sakinlerin ihtiyaçları doğrultusunda sistemimize adapte ediyoruz. Apsiyon Yazılımı’nın yanı sıra Tur Kontrol Sistemi,Bakım Onarım Sistemi, Plaka Tanıma Sistemi, Uzaktan ve Günlük Sayaç Okuma Sistemi, Kartlı Geçiş Sistemi, QR ile Geçiş Sistemi ve Sanal Santral Plus⁺ gibi hizmetlerimizde, kendi AR-GE Merkezimizde geliştirdiğimiz donanımlar ile ihtiyaçlara yönelik çözümler sunuyoruz. Yöneticilerin günlük operasyonlarını kolayca takip etmelerini ve yönetmelerini sağlıyoruz. Tahsilat işlemlerini ve bakım talebi takiplerini otomatize ederek zaman ve iş gücü tasarrufu sağlıyoruz. Apsiyon Mobil ve Yönetici Mobil uygulamalarımız sayesinde, site sakinlerinin ve site yönetimlerinin işlerini ve iletişimini kolaylaştırıyoruz. Site sakinlerinin iş ve bakım taleplerini, ödemelerini, hızlıca ve otomatik şekilde yönetebilmelerini sağlıyoruz. Yönetim firması çalışanlarının saha operasyonlarını daha verimli yönetmelerine katkıda bulunuyoruz. Ayrıca 2016’dan bu yana Apsiyon Akademi ve Apsiyon Eğitim’deki uzman kadromuz, her seviyeye uygun eğitimler veriyor. Bu eğitimlerle Apsiyon Yazılımı’nı kullanan kişilere uzmanlık kazandırmayı ve onlara meslek edindirmeyi hedefliyoruz. Apsiyon Akademi bünyesinde yürüttüğümüz faaliyetlerle, verdiğimiz ürün eğitimleriyle, sektörümüzün büyümesinde ve profesyonelleşmesinde büyük rol oynadık. e-Devlet kayıtlı sertifikalı Site Yöneticiliği Online Eğitimi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onayıyla sektöre kazandırdığımız Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Apsiyon Yazılımı’nı kullanan kişilere meslek edindirmek için hayata geçirdiğimiz Apsiyon Profesyonelleri Okulu ve Apsiyon Uzman Belgesi bunun örneklerinden. Çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Daima oyunun içinde olacağız. Son olarak şunu ekleyeyim; tesis yönetim sektörünün temsilcileri Apsiyon’u tercih etmeli çünkü Apsiyon Yazılımı kullanılan sitelerde çalışanların performansı artıyor.

“Sizin Apsiyon’unuz hangisi?” konusunda bahsettiğiniz etkileyici bir hikâye vardı, okurlarımızla bu hikâyeyi de paylaşır mısınız?

Evet, elbette. Yıllar içinde birçok ürün geliştirdik. Her gün sistemimizi güncelliyor ve yenilikler ekliyoruz.ediyor, planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Bunları yaparken kullanıcılarımızı da bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz. Sık sık düzenlediğimiz Yönetici Sohbetleri organizasyonu ile de kullanıcılarımızla bir araya geliyoruz. Bu yıl Yönetici Sohbetleri’ni İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da ve Mersin’de gerçekleştirdik. Farklı şehirlerdeki Apsiyonlularla görüştük. “Sizin Apsiyon’unuz hangisi?” sorusu da bu yılki Yönetici Sohbetleri’nden birinde duyduğum bir soru oldu. Misafirlerimizin arasında geçen bir konuşmaydı. Çok etkilendim, çok hoşuma gitti. Yöneticilerden biri, diğerine sitesinde hangi yazılımı kullandığını sormak istemişti. “Sizin Apsiyon’unuz hangisi?” dedi. Bu tarifi sevdim. Yıllardır gelmek istediğim nokta tam olarak buydu. Bunu başarmış olmaktan son derece mutluyum.

Modern toplu yaşam alanlarına hizmet sunan tecrübeli bir firma olarak sizce güvenilir bir yönetim anlayışı nasıl olmalı, Apsiyon’un bu konudaki vizyonundan söz eder misiniz?

Güvenilir bir yönetim anlayışı elbette şeffaf ve hesap verebilir olmalı. Apsiyon’un ilk kıvılcımı, ortaklarımdan birinin oturduğu sitenin genel kurul toplantısında şahit olduğu bir olayı bizimle paylaşmasından sonra parladı. O zaman Türkiye’nin en köklü yazılım şirketlerinden birinde yazılımcı olarak çalışıyorduk. Üçümüz de profesyonel olarak çalıştığımız işlerimizden vazgeçtik ve şirketimizi kurduk. Bulut Teknolojisi’nde çalışan bir projeyi hayata geçirmek için harekete geçtik. Bulut Teknolojisi ile bir yazılım geliştirirsek iletişimle ilgili bir problemin kalmayacağını biliyorduk. Bu sistem ile yöneticiler, site çalışanları ve sakinler aynı sistem üzerinden iletişim kurabileceklerdi. SaaS mantığında aylık olarak kiralanabilen bir sistem hayal ettik. O zaman bunu Türkiye’de yapan bir şirket yoktu. Bunu anlatmak, tanıtmak biraz zor oldu. Bazı riskler almak gerekse de bu riskleri aldık ve projemizi başlattık.

Biz bu yolculuğa 2010 yılının ilk çeyreğinde başladık. O günlerde henüz sadece bir fikirdi. Türkiye’de örneği yoktu. Çok zor bir şeyi başardık. Biz ülkemizi çok seviyoruz ve Apsiyon’un bu başarısının temelinde ülkemizi çok sevmek yatıyor. İlk günden bu yana değer üretiyoruz, üretmeye de devam edeceğiz. Aynı yöne baktığımız, aynı dili konuştuğumuz paydaşlarımızla ülkemize daha iyisini kazandırmak için daima bilginin, yeniliklerin ve gelişimin peşinde olacağız.

Yapay zekâ teknolojisini tesis yönetim sektörüne adapte eden ilk firmasınız. Birçok hizmetinizin altyapısında bu teknoloji mevcut. Bildiğimiz kadarıyla bunun dünyada da bir örneği yok. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Apartman, site, iş yeri, iş merkezi ve AVM gibi yaşam alanlarının tüm yönetim süreçlerine teknolojiyi dahil eden bir yönetici bot geliştirdik. Adı; Apsiyon Dijital Asistan: ADA. Yapay zekâ ve makine öğrenmesinin ürünü olan ADA, birçok konuda yöneticilerin ve sakinlerin yardımcısı. Site sakinleri, siteleri hakkında ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgiler için ADA’ya WhatsApp uygulaması üzerinden yazılı ve sesli mesaj gönderebiliyor. Bakiyelerini sorgulayabiliyor. Kredi kartı ile ödeme bağlantısına ulaşıyor. Yönetime iş talebi açabiliyor ve talep ettikleri işlerin listesini paylaşıyor. Taleplerini sorguluyor, taleplerinin son durum bilgisini alıyor. Üstelik ADA, tüm dünya dillerinde 7/24 destek oluyor. ADA, yöneticilerin de en büyük yardımcısı. Onların süreçlerine önemli katkılar sunuyor. Örneğin; yöneticilere gönderilen e-postaları yanıtlıyor. Sesli arama özelliği sayesinde yöneticiler sakinlerle doğru ve hızlı iletişim kuruyor. Bu özellik sayesinde yöneticiler, yapay zekâ asistanına ait tercih ettikleri ses tonu ile sakinlerine tekil olarak hazırladıkları bilgilendirme metninin okutulmasını sağlıyor. Yapay zekâ ve makine öğrenmesini sadece ADA’da değil, bugün Apsiyon’un birçok modülünde ve özelliğinde kullanıyoruz. Yaşam alanlarındaki iş yapış şekillerinin ve günlük rutinlerin her geçen gün daha iyi olması için çalışıyoruz. Teknoloji büyük bir hızla ilerliyor. Çok yakın bir gelecekte yapay zekâ teknolojisinin sektörümüzün ayrılmaz bir parçası olacağını biliyoruz. Bütün çalışmalarımız bu yönde. Türkiye’nin milli yazılımı olarak yaşam alanlarının yönetim süreçlerinin dijitalleşmesine öncülük etmek daima bizim işimiz oldu. Bu sorumluluğu yıllardır taşıyoruz. Tesis yönetim sektörüne ilkler kazandırmaya devam etmek için çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir