26 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

Yoksulluk sınırı 45 bin TL’yi aştı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)’nun Kasım ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre açlık sınırı 14 bin 25 TL’ye, yoksulluk sınırı da 45 bin 686 TL’ye çıktı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)’nun, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Kasım 2023 sonuçlarına göre, Kasım ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 14 bin 25 TL oldu. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 TL olarak hesaplandı.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 18 bin 239 TL olarak belirlenirken, Ankara’da yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre %2,49 arttı. Son 12 ay itibarıyla değişim oranı % 80,12 olarak hesaplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir