15 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo Lojistik

Filonuza iyi bakın

Günümüz enflasyonist ortamında artan maliyetler nedeniyle şirket sermayesini en verimli şekilde kullanmak ve insan kaynağını doğru değerlendirmek isteyen işletmeler, başta operasyonel maliyetlerden tasarruf edebilecekleri yöntemlere iş yapış biçimlerinde yer veriyor. Filo kiralama alanında profesyonel ve deneyimli bir çözüm ortağı ile hareket eden işletmeler, filolarına iyi bakıyor.

Araç kiralamak birçok açıdan avantaj sağlıyor

Araç sahibi olmak geçmişte bir lüks gibi görünürken günümüzde anlayış biraz daha farklı. Artık araç bir lüksten ziyade bir ihtiyaç olarak görülüyor. Yatırım yapmak isteyen tüketiciler, ihtiyaçlarını da giderebilmek adına araç satın almaya yöneliyor. Fakat bazı dönemlerde araç satın almaktansa araç kiralamak daha avantajlı oluyor. ,ü

Türkiye’nin lider seyahat sitesi ENUYGUN adına araç satın almayı düşünenleri bilgilendiren ENUYGUN Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, “İlk etapta araç satın almak yatırım yapmak adına çok avantajlı görünse de tüketicilerin bunun yerine tercih edebileceği başka bir yöntem var. Mevduat faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde araç satın alınacak parayı mevduat hesabına yatırıp araba ihtiyacını araç kiralama seçeneğini değerlendirerek gidermek daha kârlı oluyor.” dedi.

Kasko masrafı yok, Zorunlu Trafik Sigortası masrafı yok

Bu hesaplamaya kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası maliyetleri eklendiğinde araç kiralamanın avantajının çok daha arttığını belirten Sağlam, “Yeni bir araç alındığında mutlaka Zorunlu Trafik Sigortası ve tercihe bağlı olarak da kasko yaptırılması gerekiyor. Ayrıca aracın bakım masrafı da bu hesaba katılmalı. 2023 yılında araçların 2. el değeri oldukça yüksekti ancak 2024 yılında araç satın alma bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Bu nedenle sıfır aldığınız bir araç zaman içinde değer kaybedebilir.” ifadelerini kullandı.

“Kısacası mevduat faizlerinin yüksek olduğu dönemlerde ana parayı mevduat hesabına yatırıp araç kiralamak birçok açıdan daha avantajlı oluyor.” diyen Sağlam, güncel mevduat faiz oranlarının ENUYGUN Finans üzerinden takip edilebileceğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir