13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

Intermodal taşımacılıkta da atılımlarımız devam edecek

Sundukları bütün hizmetlerin yanı sıra intermodal taşımada kurdukları 45”PW HighCube konteyer filosu sayesinde bu taşıma modunda da söz sahibi olacak atılımlar yaptıklarını ifade eden Galata Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Vittorio Zagaia ile Kasım sayımızda bir araya gelerek yıl sonuna ve yakın döneme ilişkin yatırım hedeflerini konuştuk.

Çeyrek asrı aşkın süredir lojistik sektöründe faaliyetlerini başarılı bir ivmeyle sürdüren Galata Taşımacılık olarak hizmet verdiğiniz taşıma modlarıyla sektörde nasıl bir fark yarattınız?

Kurulduğumuz 1997 senesinde sadece İtalya-Türkiye arası parsiyel hizmet veren 11 kişilik bir şirket olarak yola çıkmıştık. Zaman içerisinde kendimizi geliştirirken sunacağımız her servisi en iyi şekilde kurgulayacak yapıyı oluşturmadan müşterilerimizin kapısını asla çalmamaya özen gösterdik. Bugün 26 sene sonra 300’ün üzerinde çalışanımız, 5 şube ve depolarımız ile hem karada hem havada hem denizyolu ve intermodal taşımacılıkta ihtisaslaşmış, altyapısını buna göre kurgulamış bir şirket olarak yola devam ettiğimizi memnuniyetle ifade edebilirim. Nitekim Galata Taşımacılık bugün senede 100 binin üzerinde yük elleçleyen bir firma konumunda olup, üstelik bu rakamlara yurt içi lojistik operasyonlarımızdaki hacmimiz dahil değildir.

Müşteri ve tedarikçi nezdinde hizmet kalitenizi iyileştirmek adına hayata geçirdiğiniz yatırım ve projeler neler oldu, bu doğrultuda yurt içi ve global pazarda sektörde nasıl bir konumda yer alıyorsunuz?

Öncelikle her zaman itibarı, güvenilirliği ve değerleri yüksek bir şirket olarak varlığımızı devam ettirmek bizim için en önemli gerçek oldu ve tüm yapımızı buna göre kurguladık. Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin hak ettiği değerleri savunurken eşitliğe önem veren, istihdam sağlamaya devam eden ve her ürettiği servisi sürdürülebilir bir şekilde sunan bir şirket yapısını muhafaza etmek her daim önceliğimiz oldu ve olacaktır.

Bununla beraber Türkiye içinde şube ve depo sayılarımızı artırarak müşterilerimize daha yakın olmaya gayret ediyoruz, nitekim yeni şube ve depo projelerimiz devreye alındı. Öte yandan kara, hava ve denizyolundan sonra intermodal taşımada da kurduğumuz ve büyütmeye devam ettiğimiz 45”PW HighCube konteyerler filosu sayesinde bu taşıma modunda da söz sahibi olacak atılımlar yapıyoruz. Öte yandan bu taşıma moduna yatırıma çevreye karşı sorumlu bir şirket olarak da önem veriyoruz. Bir diğer atılımımız da Afrika kıtasına yönelik yaptığımız planlama. Gerek Tunus’ta satın aldığımız şirket gerek bu kıta özelinde kurguladığımız departman ile bilhassa proje taşımalarında daha kapsamlı bir hizmet vermeyi öngörüyoruz.

2023 yılının sonuna yaklaştığımız bugünlerde yılın bu zamana kadarki sürecinde Galata Taşımacılık nasıl bir performans sergiledi, yıl sonu hedeflerinize ulaşma konusunda yıl içinde hangi adımları tamamladınız?

2023 senesi için öncelikli hedefimiz 45”PW intermodal konteyner yatırımımızı devam ettirerek ekipman sayımızı artırmaktı ve yılın ilk yarısında bu hedefimizi gerçekleştirerek yeni ekipmanlarımızı filomuza kattık. Aynı zamanda Afrika kıtasında acente ağımızı genişleterek bu bölgedeki hakimiyetimizi artırdık. Global ölçekte düşen navlunlara rağmen gerek yük sayısı gerek koyduğumuz diğer hedeflere paralel bir şekilde seneyi tamamlıyor olacağız. Çalışan sayımızı artırırken mevcut kadromuzu da muhafaza etmeyi başardık ve sanırım bugünün şartlarında bu bir o kadar önemli bir başarı. 2024 yılında ise Türkiye içinde büyümeye ve şube sayısını artırmaya devam edeceğiz. Lojistikte şu anda faaliyette olan İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa depolarımıza ek yatırımlar yaparak büyütmeyi planlamaktayız ve İstanbul’da ikinci bir depoyu devreye almaya hazırlanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir