4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Öne Çıkarılanlar

İSRAİLLİ ALIM HEYETİNDEN TÜRKİYE’YE REKOR ZİYARET

İhracatçıların mart ayındaki İsrail ziyaretinin ardından bu kez İsrail’in en önemli 60 firmasından yaklaşık 100 kişilik alım heyeti, Türk firmalarla yeni işbirliklerine imza atmak için İstanbul’a geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, çelikten kimyaya, otomotivden hazır giyime birçok sektörün İsrailli firmalarla işbirliği içinde olduğunu vurgulayarak, “Karşılıklı ‘kazan-kazan’ ilkesi çerçevesinde ilişkilerimizi çok daha ileriye taşıyabiliriz. İş birliğimizi gıda, tarım, hayvansal ürünler, kozmetik ve ev tekstili başta olmak üzere farklı birçok sektörle genişletip güçlendirebiliriz” dedi. İsrailTicaret Odaları Federasyonu Başkanı Uriel Lynn ise “Türkiye’yi evimiz kadar yakın hissediyoruz. Bu boyutta bir heyetle ilk kez Türkiye’deyiz. Heyettekilerin hepsi alım için geldi. 400’ün üzerinde Türk firması ile görüşmelerimiz olacak. Çin’den mi Türkiye’den mi derseniz elbette Türkiye’den almak istiyoruz. Ülkelerimiz arasında halen 9 milyar Dolar civarında olan dış ticaret hacmini iki yılda 13 milyar dolara çıkarabiliriz” açıklamasını yaptı. Türkiye ve İsrail’in bölgenin en güçlü iki aktörü olduğunu söyleyen Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

9 MİLYAR DOLAR

“İsrail en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Sadece son 5 yılda ihracatımızı yüzde 100’ün üzerinde artırarak 6.4 milyar dolara çıkardık. İsrail’den yıllık ithalatımız ise 2 milyar dolarlarda seyrediyor. Kabaca toplam dış ticaret hacmimiz 9 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Önümüzdeki 5 yılda ihracatımızı en az 12 milyar dolara, dış ticaret hacmimizi ise 15 milyar dolara çıkarabiliriz. Türkiye ve İsrail’in üretim gücü ve coğrafi yakınlığı ticaretimizi çok daha büyütebilme konusunda önemli bir potansiyel barındırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir