25 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

MARS LOGISTICS, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MİSYONUYLA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Sürdürülebilirlik anlayışını şirketin tüm süreçlerine entegre eden Mars Logistics, atık yönetimi, enerji verimliliği, CO₂ emisyonlarının azaltılması alanlarında çalışmalar yapıyor.

Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü GES Projesi ile tesisin enerji ihtiyacını, Yağmur Suyu Hasadı Projesi ile ise peyzaj ve yangın suyu ihtiyaçlarını karşılıyor. 2700 adet özmal araçtan oluşan Türkiye’nin en genç ve en büyük filolardan birine sahip olan Mars Logistics’in filodaki bütün araçları çevre dostu Euro 6 seviyesinden oluşuyor. Evraksız Ofis Portalı ile tüm finansal süreçlerini dijitalde yürüten Mars Logistics, depolarında da enerji tasarrufu sağlayacak ekipmanlar ve yöntemler tercih ediyor, tahta paletler yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanıyor. Geri dönüştürülebilir tüm atıklar, geri dönüşüm tesislerine gönderilerek atıkların geri kazanımına katkı sağlanıyor.

2022 yılının başında yapılan vagon yatırımı ile en az emisyon üreten taşımacılık şekli olan demiryolu taşımacılığına yatırım yapan Mars Logistics, bu yatırımı ile Türkiye’de üretilmiş ve tescillenmiş kendi vagonlarıyla ihracat yapan ilk firma olma özelliğini taşıyor. Son olarak Halkalı-Kolin intermodal hattını hayata geçiren Mars Logistics, demiryolu ve intermodal taşımacılık modellerine yatırım yapmaya ve hatlarını çeşitlendirmeye devam edecek.

Çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik faaliyetlerinin yanında sosyal sürdürülebilirlik konusuna da önem veren Mars Logistics, 2017 yılında başlatılan ve her yıl bir köy belirlenerek o köydeki okullarda öğrenim gören ilkokul öğrencileriyle bir araya gelinen Akıllı Tır Akıllı Çocuklar projesi ile eğitimi, 2021 yılının başında başlatılan Eşitliğin Cinsiyeti Yoktur projesi ile ise toplumsal cinsiyet eşitliğini konu alan projeler yürütüyor. Ülkemizin çölleşmesine engel olmak, karbon ayak izini azaltmak, küresel ısınmanın önüne geçmek ve oksijen kaynaklarını çoğaltmak adına Ege Orman Vakfı ve TEMA’ya fidan bağışları yapan Mars Logistics, bu projeler ile toplumsal fayda sağlamayı hedefliyor.

Daha önce Türkiye lojistik sektöründe GRI C seviyesinde onaylı ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayan ve sonraki yılda da ikinci raporunu GRI A+ seviyesinde yazarak Türkiye’deki ilk 10 firmadan biri olan Mars Logistics, 2021 yılı sürdürülebilirlik raporu için de en genç ve en büyük filolardan birine sahip olan Mars çalışmalarını sürdürüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir