28 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

Sakarya, daha güzel yarınlara yürüyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kent&Başkan Dergisi’nin anket oyalamasında Marmara’nın en başarılı büyükşehir belediyesi seçildi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Daha güzel bir Sakarya için bu yola baş koyduk” vurgusu yaptı. Yüce, “Dünyaya örnek pek çok projemiz var. 4 buçuk yılda hayata dokunan çok iş yaptık. Gündüz-gece demeden çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, başarısıyla Türkiye’deki yerel yönetimler arasında adından çok sık söz ettiriyor. Tarımda, sporda, hizmet alanında, turizmde ve üretimde yenilikçi ve dünya çapında projeler üreten Büyükşehir, birçok alanda rol model oldu. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce öncülüğünde özellikle tarımda bilinirliğini dünyaya duyuran projeleri hayata geçiren başarılı ekip, bir ödül de Kayseri’de aldı.

Sakarya birinci çıktı

Kent & Başkan Dergisi, Türkiye’deki en başarılı belediyeler anketinde online bir oylama gerçekleştirdi. İl ve ilçe belediyelerinin yer aldığı ankette Marmara’nın En Başarılı Büyükşehir Belediyesi Sakarya seçildi. Ödül ise Kayseri’de gerçekleştirilen törende Başkan Ekrem Yüce’ye takdim edildi.

İşleyen demir pas tutmaz

Aldığı ödülü Sakarya’da 4 buçuk yıldır birlikte nice başarılara imza attıkları ekibine hediye eden Yüce, daha güzel bir Sakarya için bu yol baş koyduklarını vurgularken, 4 buçuk gibi bir sürede vatandaşların hayatına dokunan birçok projeye imza attıklarını ifade ederek İşleyen demir pas tutmaz mesajını paylaştı.

4 buçuk yılda onlarca proje

Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya’yı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için bu yola baş koyduk. Bu uğurda dünyaya örnek olan pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne 4,5 yıl içerisinde hizmet aşkıyla hemşerilerimizin faydasına dokunacak pek çok projeye imza attık. Şehrimizde altyapı ve üstyapı gibi klasik belediyecilik çalışmalarının yanı sıra; tarımda, sporda, eğitimde, sağlıkta ve daha birçok alanda proje gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Gündüz-gece demeden çalıştık, çalışıyoruz.” dedi.

Sakarya’nın daha güzel yarınlara doğru yürüdüğünü ifade eden Yüce, “Türkiye’nin dört bir yanından yapılan oylama sonucu, tüm belediyeler arasından seçilerek kazandığımız bu ödül için, değerli vatandaşlarımıza kalben teşekkürlerimi sunuyorum. Düzenleyen her bireye ve emeği geçen herkese, teşekkür ediyorum. İşleyen demir pas tutmaz demişler düsturuyla yola devam diyoruz. Bu anlamlı ödülü, Sakarya’nın her bir köşesine dokunan ve bu şehri daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir bir yer haline getirmek adına çalışan tüm ekibime ithaf ediyorum. Hep birlikte, daha güzel yarınlara doğru yürüyoruz. Sakarya’nın potansiyelini en üst seviyede değerlendireceğimize olan inancımızla gayretimiz hep var olacak.” ifadelerini kullandı.

6 ton adaçayı Sakarya’dan dünyaya ihraç ediliyor

Tarımda üretim ve istihdam konusunda Sakarya’nın ismini marka şehirlerin arasına yerleştiren Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 60 kilometre uzunluğundaki Sakarya Botanik Vadisi projesiyle yüzlerce çeşit bitkiyi ekiyor, üretiyor ve satışını gerçekleştiriyor. Kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, böğürtlen, kedi otu ve defne gibi birçok tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirildiği Botanik Vadide hasat dönemi devam ediyor.

Bu yıl ikinci kez başlanan adaçayı hasadına Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de katıldı. Mide ve sindirim problemlerine iyi gelen adaçayının Botanik Vadi’de 165 dönümlük alanda ekimi yapılmıştı. Bu yıl ikinci kez hasadı yapılan adaçayında hasat dönemi verimli geçti. Yaklaşık 6 ton adaçayı üretimi yapılan Botanik Vadi’de tüm hasadın %90’ı sözleşmeli üretim modeliyle yurt dışına ihraç ediliyor.

Tamamen organik

Sakarya için gündüz gece demeden üretmeye ve çalışmaya devam ettiklerini açıklayan Yüce, “Adaçayı hasadımızın ikincisini de verimli bir şekilde gerçekleştirdik. 165 dönüm arazi üzerinde ekimini yaptığımız ve hasadını gerçekleştirdiğimiz tamamen organik adaçayını büyük oranda ihraç ediyor şehrimize ve ülkemize katma değer sağlıyoruz. Hasadımız hayırlı ve bereketli olsun.” diye konuştu.

Sakarya Kosova’nın 2 şehriyle kardeş oldu

‘Uluslararası Balkan Günleri’ programına ev sahibi olan Sakarya’da Büyükşehir Belediyesi ve Kosova’nın Gjilan ile Vushtri şehirleri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya’nın ev sahipliğini yaptığı organizasyon kapsamında yurt dışından gelen heyetleri makamında ağırladı. Yapılan görüşmede Büyükşehir ile Kosova’nın Gjilan ve Vushtri şehirleri arasında iş birliği protokolü imzalandı. 72 milletten insanın yaşadığı kardeşlik şehri Sakarya’da atılan bu yeni adımın çok kıymetli olduğuna vurgu yapan Yüce, özellikle Balkanlar için Sakarya’nın çok önemli bir lokasyon olduğuna dikkat çekti.

Sakarya bir kültür şehri

Protokole imza atan Yüce, “Sakarya; tarımdan sanayiye, turizmden spora kadar her şeyi içerisinde barındıran bir şehirdir. Tarım sektöründe Türkiye’nin en önemli şehirlerindendir. Turizm konusunda da 70 km uzunluğunda bir sahile sahip olması sayesinde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler adeta buraya akar. Marmaris’i, Antalya’yı aratmayacak güzelliğe sahip turizm yerlerimiz var. Her köşesi ormanlarla, yaylalarla çevrili Türkiye’de meşhur bir kentiz. Kafkaslardan Balkanlar’a kadar her milletten insanları şehrimizde görebilirsiniz. Kısacası Sakarya; dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliğin başkentidir. Kardeşliğin başkenti Sakarya’dan selam olsun.” dedi.

Beraber yaşam standartlarımızı artıracağız

Başkan Yüce’ye teşekkür ederek konuşan Kosova Gjilan Belediye Başkanı Alban Hyseni ise, “Şehirlerin birlikte olması bizim için büyük bir mutluluk. Sakarya’da birlik içinde yaşayan kardeşlerimizin şehriyle kardeş olmaktan mutluluk duyuyorum. Ben Kosova’daki ikinci büyük belediye başkanıyım. Türkiye’de bulunan iş adamlarının Kosova’ya yatırım yapmasını bekleriz.” dedi. Kosova Vushtri Belediye Başkanı (Vıçıtırın) Ferit İdrizi de söz alarak, “Çok gururlu ve mutluyum çünkü Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir oluyoruz. Bulunduğumuz bütün bölgede Kosova patatesi çok meşhurdur. Tarım ile ilgili konularda sizlerden destek bekliyoruz. Çok değerli çok sıcak bir ilişki kurduğumuzu belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir