13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ HALE GELECEK

Önceki dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olan Mehmet Fatih Kacır, yeni kabinenin açıklamasıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu.

İHA, SİHA, Togg ve organize sanayi bölgelerinde (OSB) yaşanan gelişmelerin üzerine yenilik katması beklenen Kacır, özellikle teknoloji alanında uzmanlığıyla tanınıyor.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden HGK ile güdümlü hale getirilen MK-82 mühimmatıyla havalanan Bayraktar Akıncı, atış testi icra etmek üzere belirlenen noktaya yol aldı. Akıncı’nın ateşlediği HGK-82, belirlenen hedefi başarıyla vurdu. Bakan Kacır, TÜBİTAK SAGE tarafından milli imkanlarla geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82’nin (HGK-82) Bayraktar Akıncı’dan yapılan test atışını başarıyla tamamlamasından gurur duyduklarını belirterek, “Hassas güdüm kitlerinin SİHA’larda kullanılmasıyla Türk savunma sanayisi çok daha güçlü hale gelecek.” dedi.

Milli mühimmatlar tam entegrasyonla çalışıyor

Bakan Kacır, HGK-82 silah sisteminin tasarım, entegrasyon ve üretimini başarıyla tamamladıktan sonra ilk kez bir insansız hava aracından atıldığını belirterek, “Milli Teknoloji Hamlesi’nin meyvesi olan milli mühimmatlarımızın tam entegrasyonla çalışması, başarılı olmasından gurur duyuyoruz. Hassas güdüm kitlerinin SİHA’larda kullanılmasıyla Türk savunma sanayisi çok daha güçlü hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

Hassas vuruş yeteneği

BRU 57 adaptörü ile çoklu atılabilen bir güdüm kiti olan HGK82’in mevcut güdümsüz genel maksat bombalarına hassas vuruş yeteneği kazandırdığını anlatan Bakan Kacır, “Milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen HGK-82 sistemi, savunma sanayiinde tam bağımsızlık iddiamız açısından oldukça önemli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir