13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN BAŞKANI YÜCEL YILMAZ SEÇİLDİ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkan Yardımcılığı ile Yönetim İçin Gelecek Paktı Elçiliği’nin ardından Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı’na seçildi. Başkan Yılmaz, koltuğu Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’den devraldı.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Olağan Meclis Toplantısı, Ankara’da yapıldı, yeni başkanını oyladı. Genel kurula hitap eden TBB Başkanı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 1945’te dernek olarak kurulan birliğin yerel yönetimlerin ve belediyecilik anlayışının geliştirilmesi açısından önemli bir misyon yüklendiğini belirtti.

Kalkınma yerelde başlıyor

Dünyada artık ülkelerin değil şehirler yarıştığını söyleyen Başkan Yılmaz “Demokrasi ve kalkınma yerelden başlıyor. Bu nedenle belediyelerin birliği, TBB çok önemli. Bu birlik, 1945’ten beri tüm belediye başkanlarını bir çatı altında bir araya getiren, yerel yönetimlerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak ve güçlendirmek için kurulmuş Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri. Sorumluluğumuzun farkındayız.” dedi.

Elimizden gelenin en iyisini yapacağız

Belediye başkanı olarak görev yaptığı 9 yıl boyunca Balıkesir ve Türkiye’yi çok farklı uluslararası platformlarda temsil etme imkânı bulduğunu söyleyen Yılmaz “Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkan Yardımcılığı, Yönetim İçin Gelecek Paktı Elçiliği ile Avrupa Konseyi, Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi’nde görevlerimiz var. TBB olarak ülkemizi ve belediyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” dedi.

Başkanımıza güveniyoruz

TBB Başkanlığı görevini Yücel Yılmaz’a devreden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Başkanımız, genç ve dinamik bir başkan. Şehri için olan emeğine ben şahidim, uluslararasındaki vizyonuna ben şahidim. Size güveniyoruz.” açıklamasında bulundu.

Meclis başkan vekilleri ve kâtip üyeler

Meclis 1. Başkan Vekili Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Meclis 2. Başkan Vekili Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Kâtip Üye Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan

Encümen üyeleri

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir