21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye Öne Çıkarılanlar Son Dakika Turizm

TÜRSAB BAŞKANI BAĞLIKAYA’DAN ‘KONAKLAMA VERGİSİ’ ÇAĞRISI

1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girecek olan Konaklama Vergisi hakkında TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya görüşlerini paylaştı.

Konaklama Vergisi uygulaması Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giriyor. Turizmcilerin ikinci bir erteleme beklediği uygulamada oran yüzde 2 olacak. Turizmciler, 2023 için yapılan erken kontratlardaki uygulamalara yönelik endişe duyarken, aynı zamanda tüketiciye yeni bir yük oluşturulacağı kaygısı da sektörün işaret ettiği diğer bir konu. Konaklama Vergisi KDV hariç bedel üzerinden tahsil edilecek. Resmi Gazete’de de yayımlanan örneğe göre, 5 bin lira karşılığı sunulan konaklama hizmetinde Konaklama Vergisi 100 lira olarak hesaplanıyor.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’a değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sektör paydaşlarının görüşlerini sık sık ilgililere ilettiklerini hatırlatırken, beklentilerinin verginin ötelenmesi yönünde olduğunu söyledi. Verginin tur operatörleri açısından çeşitli sıkıntılar getireceğini belirten Bağlıkaya, “Tur operatörleri ile oteller arasındaki 2023 yılına ilişkin kontratların yapılmış olması nedeniyle Konaklama Vergisi’nin 2023 başında devreye girmesinin tur operatörleri ile oteller arasında fiyat anlaşmazlıklarına neden olabileceği, bunun da sektörümüzün üzerinde ek bir yük oluşturacağı görülüyor. Özellikle paket turlarda verginin konaklama fiyatı üzerinden yüzde 2 oranında alınacak olması da seyahat acentası ile otel arasında gizli kalması gereken fiyatın herkes tarafından öğrenilmesi anlamına geliyor. Bu da takdir edileceği gibi ticari partnerler arasındaki anlaşmaları kamuya açık hale getirecek ve bu yönüyle sektörümüze yönelik tüketici güvenini sarsacak bir sonuca neden olabilecektir” dedi. Bağlıkaya, turizmcinin büyük umutlarla girmeye hazırlandığı 2023 yılı için uygulamanın revize edilmesi yönünde beklentileri olduğunu ifade etti.