24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo

2. EL ARAÇ SATIŞINDA ONLİNE KANALLAR ETKİLİ OLUYOR

Enflasyon, koronavirüs ve çip krizi gibi etkenler tüm dünyada otomobil üretiminde sıkıntıların yaşanmasına neden olurken; artan otomobil fiyatları ve çip tedariğindeki sorunlar nedeniyle 2. el otomobile ilgi arttı. İkinci el otomobil alım-satımında etkili olan online kanallar, geleneksel satış kanallarıyla harmanlanarak yetkili satış bayilerine dönüşürken; bayilerin de 2. el araç satışına yönelmeleri konusunda yetkililerden çağrı yapıldı. Hizmetix olarak Haziran sayımızda 2. el otomobil dünyasına dair son gelişmeleri sizler için derledik.

BAYİLER İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA YÖNELMELİ
Altuğ Erciş
FOTO OYDER

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş, 2. el otomobil piyasasıyla ilgili yaptığı açıklamada yetkili satıcıların 2. el araç satışına odaklanmalarının pazara olumlu yansımaları olacağını vurgulayarak; “Pandemiyle birlikte başlayan bulunurluk, ÖTV matrahları, vergilendirme, yüksek kurlar, yüksek enflasyon ile birlikte alım gücünün azalması gibi bir dizi olumsuz konuyla karşı karşıyayız. Tüm bu gelişmeler, bayilerin 2. el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor.” dedi.
Son dönemin en önemli başlıklarından biri olan dijitalleşme konusuna da değinen Erciş, dijital dönüşümü, yetkili satıcıların karşılaşacağı bir tehdit olarak değerlendirmediklerini, bunu bir fırsat olarak gördüklerini, bayilik teşkilatının da mutlaka dijitalleşeceğini ancak bu kapsamda bayi konseptinin çok büyük oranda değişmeyeceğini belirtti.

YORGUN ARAÇLARA TALEP ARTTI
FOTO YORGUN ARAÇ
Otomobil üretimi çip krizinin devam etmesi nedeniyle yavaşlarken, sıfır araç bulamayan tüketici 2. ele yöneliyor. Üretimin düşmeye devam ettiği takdirde her geçen gün artan araç fiyatlarında, Haziran boyunca da artış yaşanacağı ön görülüyor. Bu durum 2. eldeki araçların fiyatlarını da etkileyince tüketici yaşı daha büyük, km.’si daha yüksek olan “yorgun” olarak adlandırılan araçlara yöneliyor. Geçmişte arabam.com’un ilan verilerine göre 100.000 TL – 150.000 TL fiyat aralığındaki ilan oranları daha yüksekken, Mayıs ayında fiyat artışlarından dolayı 150.000 TL – 200.000 TL fiyat aralığındaki araçların ilanlarda daha çok bulunduğu gözlemleniyor. 200.000 km. ve üzerindeki araç ilan oranları da artıyor.
Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com’un Mayıs ayı 2. el ilan verilerine göre en çok ilanlar sırasıyla 2012, 2011 ve 2016 model araçlar için ve 150 .000 TL – 200.000 TL fiyat aralığındaki araçlar için verildi.

İKİNCİ ELDE EN YOĞUN İLGİ SUV’A
Alper Karaer
FOTO İKİNCİ EL
İkinci el araçta SUV araçlara olan ilgi giderek artıyor. SUV modellere olan talebin dikkat çektiğini vurgulayan VavaCars Pazarlama Başkanı Alper Karaer, “2021 satışlarımızda SUV’un payı artarak yüzde 12,5’e çıktı. 2022’nin ilk aylarında da aynı ilgi sürüyor. Talebin yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. ODD’nin 2022 Ocak-Nisan döneminde gövde tipleri bazında en çok tercih edilen kategori, yüzde 40,5 ile (65 bin 720 adet) SUV segmenti oldu. SUV otomobilleri, yüzde 34,5 pay ve 56 bin 69 adet satış ile sedan; yüzde 23,1 pay ve 37 bin 434 adet satış ile hatchback otomobiller takip etti.
SUV modellere olan yoğun ilginin pandemiden önce başladığını ve sadece sıfır araçta değil 2. elde de dikkat çektiğini vurgulayan Karaer, “İkinci el araç pazarında SUV segment payı her geçen gün artıyor. 2020 satışlarımızda SUV araçların payı yüzde 11,5 iken 2021’de bu oran yüzde 12,5’e çıkarak yükseliş trendini sürdürdü.” diye konuştu.

  1. ELDE KREDİ UYUŞMAZLIĞI BÜYÜYOR
    FOTO KREDİ UYUŞMAZLIĞI

Sıfır araçlardaki bulunurluk sorunu, artan döviz kurları ve enflasyon; 2. el araçların fiyatlarının sürekli artmasına neden oluyor. Yaşanan fiyat artışlarıyla birlikte de 2. el taşıt kredileri ile kasko değer listesi arasında uyumsuzluklar ortaya çıkıyor. Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (TOBB-SEİK) Başkanı Ahmet Nedim Erdem, “Kasko Değer Listesi, Türkiye Sigortalar Birliği tarafından her ay belirli güncel kriterler baz alınarak hesaplanıyor. Yıllardır aylık olarak güncellenen bu liste artık piyasa koşullarına yetişemiyor. Çünkü, 2. el piyasası artık haftalık olarak değişiyor. Bu nedenle tüketici, kredi kullanımlarında sürprizlerle karşılaşarak daha çok peşinat ödemek durumunda kalıyor. Peşinat bulamayan ise ya model düşürüyor ya da almaktan vazgeçebiliyor. Artık aylık fiyatlamalar yerine sigorta ekspertizlerinden alınacak rapor ile güncel fiyatlar yakalanabilir. Yani bankalar sigorta ekspertizlerinin raporunu baz alarak kredi teklifi oluşturabilir. Böylece mağduriyetlerin önüne geçilir.” dedi.

POWER BI TEKNOLOJİSİ İLE VERİMLİLİK ARTIYOR
Autorola Grubun makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük verinin birleşmesinden oluşan yeni nesil yazılımı Indicata, 5 yıldır Türkiye’deki 40 binden fazla kurumsal firmanın günde ortalama 500 bin adet 2. el aracını günlük takip ederek analiz ediyor.  Indicata Satış Direktörü Aslı Göker, Indicata’nın, Türkiye’de satışa sunulan tüm binek ve hafif ticari 2. el araçların günlük değerleme ve detaylı pazar analizine ulaşıldığı, aynı zamanda kullanıcıların kendi stoklarındaki 2. el araçlarını Türkiye pazarındaki birebir muadil araçlarla karşılaştırarak performanslarını da takip edebildiği platformuna yeni bir teknolojiyi daha eklediğini belirterek, “Power BI Raporlamasını kullanan OEM’ler Türkiye 2. el araç pazarındaki bulunurluk, satış, fiyat trendlerini geliştirilmiş dashboardlarla izlerken kendi yetkili satıcılarının 2. el performanslarını da pazarla karşılaştırmalı olarak takip ederek stratejik kararlarını hızlı bir şekilde alabiliyor, verimliliklerini artırabiliyor.” dedi.

3.SAYFA TEK HABER
AUTOCOM İLE ARAÇLAR GÜVENLİ BİR ORTAMDA SATIŞA SUNULUYOR
Hakan Eren
Autocom, Autorola Group’un 24 farklı ülkede 20 yıldır başarıyla uyguladığı, Autorola Türkiye’nin 2016 yılından beri kendi bünyesinde yürüttüğü “Car Selling Service” iş modelinden yola çıkarak bireysel müşterilere hizmet sunacak şekilde tasarlanıp, hızlı ve güvenli bir ortamda aracını en doğru ve en güncel fiyata satmak ya da 2. el araç almak isteyenlerin platformu olarak sektöre güçlü bir giriş yaptı.
Autocom Satış Direktörü Hakan Eren: “Otomotiv sektöründe pandemi ile birlikte artarak devam eden tedarik sıkıntılarına ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak 2. el otomobil fiyatlarında her geçen gün artış gerçekleşiyor. Autorola Türkiye’nin 2. el araç analizi ve araç değerleme yazılımı Indicata verilerine göre, 2022 yılının ilk 5 ayında 2. el araç fiyatlarının ortalama %31 arttığını gözlemledik. Autocom, Autorola’nın 2. el araçların yeniden pazarlanması konusundaki deneyiminden faydalanarak, Türkiye otomotiv pazarında her gün değişen piyasa koşullarını, değişen fiyatları, değişen arz-talep dengesini Indicata’dan takip ederek tüketiciye 2. el aracını alırken de satarken de global uzmanlığına güvenmesini sağlıyor.” açıklamasında bulundu.
Tüketicilerin araçlarını satış veya takas etme sürecinde yapay zekâ, makine öğrenmesi ve akıllı verinin birleşmesinden oluşan Indicata yazılımı sayesinde en doğru fiyatlandırmayı sunan Autocom; deneyimli kadrosu ile yapılan ekspertiz işleminden sonra, müşteri ile fiyatta mutabık kalınması durumunda, saatler içerisinde araç bedelini müşteri hesabına aktarıp, eş zamanlı olarak devir tescil işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu vesile ile satın alma işlemi esnasında ortaya çıkabilecek hukuki riskleri müşteri adına ortadan kaldırarak, hızlı ve güvenli bir alım-satım ortamı sunuyor. 
Dijitalleşmenin her geçen gün arttığı günümüzde, tüketicilerin artık araç satın alma ve satma süreçlerini daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yaşamak istediklerini belirten Eren, iş modellerini, tüketici deneyimlerinin ve geri bildirimlerinin ışığında her daim geliştirdiklerini belirtiyor. Autocom’da ikinci el araç almayı arzu eden müşterilerin her bütçeye uygun, çeşitli marka modele sahip araç stokuna ulaşabileceklerini söyleyen Eren, uzman kadrosuyla, TSE onaylı ekspertiz, uzatılmış garanti ile müşteri adına teknik riskleri ortadan kaldırmakta, kredi, kasko ve sigorta gibi ürünleri yerinde temin etme imkânı sunduklarını da ifade ediyor.
İstanbul ve İzmir’de toplam 5 araç alım-satım noktasına ulaşan Autocom, hizmet noktaları ve işinde uzman kadrosu ile müşterilerine “Güvenilir, Kaliteli ve Müşteri Odaklı” 2. el araç alım-satım hizmeti sunmaya devam etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir