30 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

ASSET LOJİSTİK’TE MÜŞTERİLERİMİZE KATMA DEĞER YARATARAK ÇÖZÜM ORTAĞI OLUYORUZ

Alanında uzman ekibi, geniş acente ağı ve hava yollarıyla yaptıkları özel anlaşmalarla müşterilerine katma değer sağlayarak çözüm ortağı olan Asset Lojistik, taşımasını gerçekleştirdiği geniş ürün yelpazesiyle hava kargo pazarında önemli bir yere sahip. Asset Lojistik Hava Kargo ve Ekspres Kurye Hizmetleri Genel Müdürü Anıl Fuat Ocak’ı ağırladığımız Haziran sayımızda hem Asset Lojistik’in hava kargo taşımacılığında sektördeki konumunu hem de son dönemde Eczacıbaşı Monrol ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin detaylarını konuştuk.

Asset Lojistik olarak hizmet çerçeveniz içerisinde yer alan diğer lojistik hizmetleriyle kıyaslandığında daha kısa sürede gerçekleşen hava kargo taşımacılığınızla ilgili okurlarımızı bilgilendirir misiniz?

Asset Lojistik olarak kendimizi sadece taşıma organizatörü olarak konumlandırmıyoruz. Alanında uzman ekibimiz, geniş acente ağımız ve hava yollarıyla olan özel anlaşmalarımızla müşterilerimize katma değer yaratan çözümler sunarak kendilerine çözüm ortağı olmaya ve ticaretlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Taşıdığımız ürün gamı çok çeşitli. Yoğun miktarda yapmış olduğumuz genel kargo (tekstil, otomotiv yedek parça vb.) taşımalarının yanı sıra, bozulabilir ürünlerde de oldukça iddialıyız. Düzenli olarak taşıdığımız yaş meyve-sebze, ısı hassasiyetli ilaç, balık ve damızlık yumurta trafiklerimiz mevcut. Ayrıca Türkiye çıkışlı hava kargo pazarında önemli bir rol oynayan bagaj trafiğinde ve ekspres kurye pazarında da varız.

Hava kargo ve ekspres kurye olarak 85 kişilik bir ekiple İstanbul’da 2 merkez ofis, 2 operasyon merkezi, 1 havalimanı ofisi; İzmir’de ise 1 merkez ofis ve 1 havalimanı ofisiyle hizmet vermekteyiz. Sene sonuna kadar Bursa ve Adana’da da yapılanmamızı tamamlamış olmayı hedefliyoruz.

Asset Lojistik’in son aylarda gerçekleştirdiği büyüme ivmesinden söz eder misiniz, büyümenizde etkili olan faktörler neler oldu?

Yönetim Kurulu Başkanımızın sık sık tekrarladığı bir söz var: “Evvel refik, badel tarik”. Yani “önce yoldaş, sonra yol”. Biz de güvenilir yol arkadaşlarımızla yola koyulduk. Adanmış bir ekibin önünde hiçbir engelin duramayacağına, başarının kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. Sürekli güçlendirdiğimiz ekibimizle hem tonaj hem dosya sayısı hem ciro anlamında hızlıca büyüdük. 2021 yılı IATA sıralamasına göre 45. sırada yer alıyorken, 2023 yılı itibariyle ilk 20’ye girmiş durumdayız. Cirosal anlamda da yüzde 70’lik bir büyüme kaydettik.

Türkiye’nin en köklü firmalarından Eczacıbaşı Monrol ile yakın zamanda hayata geçirdiğiniz iş birliğinizin detayları nedir, hava kargo hizmetinizle nasıl bir iş ortaklığı süreci yöneteceksiniz?

Eczacıbaşı Monrol’ün dünyanın yüze yakın ülkesine yapmış olduğu ihracatları Asset olarak artık biz organize edeceğiz. Birlikte 2 yıllık bir anlaşmaya imza attık. İhaleye katılanlar arasında arasında yerli tek şirket olarak, uzun yıllardır global oyuncularla çalışan büyük bir şirket ile birlikte çalışacağımız için oldukça mutluyuz.

Eczacıbaşı Monrol, kanser hastalarının tedavisinde kullanılan gönderiler yapıyor. Bu kritik ve stratejik operasyonun bir parçası olacağımız için gurur duyuyoruz, bununla beraber sorumluluklarımızın da bilincindeyiz. Operasyonu başarılı şekilde yönetebilmek için 6 kişilik özel bir ekip atadık ve kendi iç yazılımımız olan Optimus’ta Monrol’e özel bir raporlama ve takip sistemi kurduk. Bu sayede Monrol tüm lojistik sürecini sistem üzerinden anlık olarak takip edebilecek. IT sistemimiz ve ekiplerimizin sıkı iletişimi ile şeffaf ve sorunsuz bir süreç yöneteceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir