28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi

BİZLER DENİZ AŞIRI TÜRKLERİZ

Öztürk Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide; Türkiye’de hayata geçirdikleri projelerde edindikleri tecrübeleri yurt dışındaki projelerinde de uygulayarak bu ülkelerde başarılı bir büyüme sergilediklerini ifade eden Öztürk, “Bizler deniz aşırı Türkleriz” diyerek yurt dışında faaliyet gösterdikleri 56 ülkeye Türk imzasını taşıdıklarını belirtiyor.

56 ülkede farklı yapılanmaları ile yıllık 4,5 milyar dolar ciroya ulaşan Öztürk Holding, yatırımlarını gerçekleştirirken nasıl bir yol izliyor, %100 yabancı sermayeli bir şirket oluşunuz yatırımlarınızda etkisini nasıl gösteriyor?

Yatırımlarımızın arasında enerji santralleri kurulumu ve işletilmesi, otoyollar, nehir üstü köprüleri yapımı ve işletilmesi, ticari binaların yapımı ve işletilmesi (hotel, kongre merkezi, AVM), spor kompleksleri yapımı ve yönetimi, ucuz toplu konut üretimi ve ilgili devletler ile satışı yer alıyor. Bunların dışında ise dış ticaret ağırlıklı olarak faaliyetlerimizi sıralarsam; savunma sanayi ürünleri, sağlık hizmetleri ihtiyaçları tedariği, tarım ve tarımsal ürünlerin tedariği, gıda ürünleri tedariği ve fi nansal fonlamalar yer almakta. Biz topluluk olarak 1989’da Türkiye’de iki milyon m2’nin üzerinde, tamamı kurumsal fi rmalara olmak üzere taahhüt işleri üstlenip tamamlamış bir fi rmayız. Türkiye’de hayata geçirdiğimiz projelerle kendimizi ispat ettikten sonra; bu bilgi, deneyim ve tecrübelerimizi 2002 yılında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir yatırım projesine başlayarak, sırası ile Avrupa’nın birçok şehrinde sayısız projeler yaparak, 2007 yılında Afrika ve diğer kıta ülkelerine açılarak genişletmiş olduk. Özellikle sahra altı Afrika’da 33 ülkede farklı farklı iş kollarında faaliyetlerimizi başarılarla yürütmeye devam ediyoruz.

Öztürk Holding olarak kısa ve uzun vadede gerçekleştireceğiniz yurt içi ve yurt dışı yatırımlarınız hangi alanlarda olacak?

Önümüzdeki dönem için yatırım planlarımız arasında lokomotif ilerleyen inşaat ve enerji alanlarındaki işlerimizin dışında, Batı Afrika koridorunda bir ülkenin GSM operatörünü satın alma ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ticari bir banka alımımız olacak. Bunun dışında e-ticaret alanında şimdilik Batı Afrika’nın 3 ülkesinde aktif olacak, motor kurye ve lojistik araçlar ile kapıya kadar teslimatı içeren, ‘’Rapide’’ projemizin altyapısı tamamlandı ve 2023 Mart ayında açılışı yapılacak. Afrika bizim topluluğumuz için çok çok önemli bir pazar. Afrika kıtasında bulunan 54 ülke, bizim için 2. vatan kıtası diyebiliriz. Bu kıtaya yatırılan her kuruş para, çok ciddi şekilde yatırımcıya kâr ile geri dönüyor. Dolayısıyla ülkelerin duruma göre riski alanın kazanç sağlayacağı bir kıta burası. Bizler de bu bağlamda her fırsatı kovalıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak bizler tüm dünyada, yönetmeyi ve üretmeyi bilen ve 2000 yıllık Türk devlet geleneğinin temsilcileriyiz. Bizim sınırlarımız asla yok. Tüm Türk iş adamlarımızı dünyanın ayak basılmamış coğrafyalarını keşfetmeye ve fethetmeye davet ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir