3 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

ERİN MOTOR BAŞARISINI HER GEÇEN GÜN ARTIRIYOR

Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin başarısının sırrını; “İş hayatında öğrendiğimiz her şeyi bir şekilde aile büyüklerimizden ve onların tecrübelerini dinleyerek, izleyerek öğrendik.” diyerek tanımladı. 2022 yılı ilk yarı değerlendirmesi de yapan Şahin, geçen yıla göre yatırım ve büyümelerinin çok daha yukarıda olduğunu da belirtti.

Erin Motor’dan okuyucularımıza bahseder misiniz? Verdiğiniz hizmetler, müşterilerinize sağladınız avantajlar nelerdir?

Erin Motor olarak 4 milyar dolar yatırımla kurulduk ve yüzde 100 özgün Türk tasarımı yerli motor üretiyoruz. Bu motorlar jeneratörlerde, tarım sulama alanlarında ve balıkçı teknelerinde kullanılıyor. Eski Başkanlardan Necmettin Erbakan’ın piyasaya sunduğu pancar motordan sonra, ilk defa bir Türk markası yüzde 100 yerli üretimle müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap veriyor. 2,5 milyar dolarlık motor ithalatının önüne geçmek için üretilen motorlarımız, 100 litre yakıt tankı seçeneği ile 40 saate yakın kesintisiz çalışabilme özelliği sunuyor. Ömür boyu garanti sunulan motorlar, Sanayi Bakanlığı tarafından onaylı Tasarım Merkezi’ne de sahip. Çevreyle dost, yüzde 20 yakıt tasarruf sağlayan ve sessiz çalışan motorlarımızla ön plana çıkıyoruz.

2022’nin ilk yarısını geride bıraktık. Erin Motor bu süreci nasıl geçirdi? İlerleyen dönemler için yeni yurt içi ve yurt dışı yatırımları var mı?

2022 yılının 6. ayı sonunda geçen yılı (324 milyon TL’yi) geçmiş durumdayız ve yaklaşık olarak 440 personele ulaştık. Grup şirketlerimizden birinin büyüme planını Anadolu’ya yaptık. Bundan sonrası için yönümüzü Anadolu’ya çevirmemiz gerekiyor. Bunun hem firmalarımız hem de ülkemiz açısından kritik önemde olduğunu düşünüyorum. Pandemi sonrası oluşan yeni konjonktürde Türkiye’nin üretim üssü olarak avantajlı bir noktada olduğunu düşünüyoruz ve gelecek stratejimizi buna göre çiziyoruz. Erin Motor özelinde ise, endüstriyel pazarın yanına savunma sanayini de ekledik ve AR-GE merkezimiz ile daha teknoloji yoğun ürünler üzerine odaklandık.

40 Yaş Altı 40 Genç CEO listesinde 39. sırada yer aldığınızı biliyoruz. Bu başarının altındaki hikâyeyi kısaca öğrenebilir miyiz?

İş hayatıma, aile şirketi olan Şahin Metal’de başladım ve 4 yıldan bu yana da Şahin Metal’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmekteyim. Buna ek olarak 2016 yılında faaliyete başlayan Erin Motor’un kurucu ortaklarından olup halen şirkette genel müdürlük görevini sürdürmekteyim. İş hayatında öğrendiğimiz her şeyi bir şekilde aile büyüklerimizden ve onların tecrübelerini dinleyerek, izleyerek öğrendik. Ayrıca STK’larda aktif olarak rol almanın da çok faydasını gördüm. Farklı sektörlerden, kendi sektörlerinde öncü firmaların sahipleri ile beraber olmak ve iş dünyasının problemlerine beraber çözüm arayarak, çözümlerin içinde aktif rol almanın da beni geliştirdiğine inanıyorum. En büyük avantajım, icranın başında yakın yaşlarda olduğumuz yine ikinci nesil olan ortaklarımla beraber olmam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir