4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Borsa

FAİZ YÜZDE 9’DA SABİT BIRAKILDI

Merkez Bankası 2022 yılının son faiz kararını açıkladı. TCMB politika faizini yüzde 9 seviyesinde sabit bıraktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. 

‘MERKEZ BANKASI SÖZÜNÜ YÜZDE 100 YERİNE GETİRİYOR’

Ekonomist Hikmet Baydar konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: Merkez Bankası son zamanlarda sözünü yüzde 100 yerine getiriyor. Bunu gururla söylüyorum. Bu Merkez Bankası’nın kredibilitesinin arttığı anlamına geliyor. CDS’ler bu yüzden düşüyor. Merkez Bankası proaktif davranıyor. Ekonomideki gelişmeleri eskisine göre tutarlı şekilde tahmin ediyor ve kararlarına yansıtıyor.

ABD’de ekonomistlerin yüzde 75’i resesyon bekliyor. O yüzden böyle bir ortamda arz ve talep dengesi, Çin’de pandemi vakalarının artması, dünyada taşlar yerine oturmamış. Merkez Bankası dünyadaki tavırları net bir şekilde görüyor.

Reel sektörün 68 milyar dolar kısa vadede döviz pozisyonu fazlası var. Dövizi fazla olan şirketlere TL kredisi kullandırılmıyor. Doğrudan yatırım yapsın istiyor. Fatura bazlı krediler takip edilmeye başladı. Hem uluslararası piyasalardaki hareketliliğe bakarak, hem içerideki gelişmelere bakarak Merkez Bankası gerektiğinde bankalara uyarı yazısı bile yazabiliyor. Bu kadar gelişmeleri takip edebiliyorsa ben bu kararın arkasındayım.

SEÇİME KADAR FAİZDE BİR DEĞİŞİKLİK BEKLİYOR MUSUNUZ?

Ekonomist Muhammet Bayram ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Yüzde 9 politika faizinden daha fazla faiz olacağını düşünmüyorum. Uygulanan politikanın doğru bir politika olduğunu düşünüyoruz. Dolar kuru sabit kaldı. Borsa rekorlara koşuyor. Tüm bu hareketleri beraber değerlendirmek lazım. Sürdürülebilir fiyat istikrarını sağlamak istiyoruz diyor. Büyüme ve fiyat istikrarını beraber götüreceğim diyor.

Biz gelecek dönemde aralık ayında enflasyonda düşüş göreceğiz. Dışa bağımlı bir ülkeyiz. Eğer yüzde 9 faizi öngörüyorsak bizim ihracatçımız bu krediden çeksin yatırıma yönelsin. Bizim ihracatımız kapalı olursa sürdüremeyiz. Merkez Bankası jeopolitik riskler bu şekilde devam ederse artırmayacağım diyor. Seçimden önce faiz azaltımına gideceğini düşünmüyorum. Yüzde 9 seviyesinde yatay seyir izleyeceğini düşünüyorum.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

“2022’NİN İLK ÜÇ ÇEYREĞİNDE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Açıklanan öncü veriler sürmekte olan jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyona dair endişelerin devam ettiğine işaret etmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ayrıca finansal piyasalar, artan durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaya başlamıştır.

2022’nin ilk üç çeyreğinde güçlü bir büyüme gerçekleşmiştir. Yılın son çeyreğine dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin sürdüğüne işaret etmektedir. Bununla birlikte, imalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerindeki etkilerinin şimdilik sınırlı düzeyde kaldığı görülmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seviye ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm politika araç setini liralaşma hedefleriyle uyumlu hale getirecektir. Uygulanacak politikalar aralık ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Para ve Kur Politikası metninde kapsamlı olarak ilan edilecektir.

“KRİTİK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmuştur. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği açısından finansal koşulların destekleyici olması kritik önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir