29 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

SELÇUKLU, YATIRIM VE ETKİNLİKLERİYLE BÜYÜYOR

Selçuklu Belediyesi, hayata geçirdiği sosyo-kültürel faaliyetleri ve yatırımları ile Selçukluyu her alanda geliştirmeye devam ediyor.

NEZAHAT YAŞAR GENÇ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ AÇILDI

Selçuklu’da sağlık alanındaki yatırımlar hızla devam ediyor. Yazır Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve bir süredir hizmet veren 87 No’lu Nezahat Yaşar Genç Aile Sağlığı Merkezi’nin resmi açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Arsa tahsisi Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan yapımı ise Şakalak Tarım A.Ş tarafından üstlenilen Aile Sağlığı Merkezi bulunduğu noktada sağlık alanında vatandaşların ihtiyaçlarına modern yapısıyla cevap veriyor. 900 m2’lik tahsisli arsada bulunan Aile Sağlığı Merkezi’nde; 10 adet Muayene Odası, 2 adet Tıbbi Müdahale Odası, 2 adet Gebe İzlem ve Üreme Sağlığı Odası, 3 adet Aşılama ve Bebek – Çocuk İzlem Odası, 1 adet Laboratuvar Odası, 1 adet Emzirme Odası, 1 adet mutfak bulunmakta olup, 4 aile hekimi, 4 aile sağlığı çalışanı, 2 yardımcı sağlık personeli ve 1 adet hizmetli personel görev yapmakta.

KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ’NE REKOR ZİYARET

Selçuklu’da sağlık alanındaki yatırımlar hızla devam ediyor. Yazır Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve bir süredir hizmet veren 87 No’lu Nezahat Yaşar Genç Aile Sağlığı Merkezi’nin resmi açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Arsa tahsisi Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan yapımı ise Şakalak Tarım A.Ş tarafından üstlenilen Aile Sağlığı Merkezi bulunduğu noktada sağlık alanında vatandaşların ihtiyaçlarına modern yapısıyla cevap veriyor. 900 m2’lik tahsisli arsada bulunan Aile Sağlığı Merkezi’nde; 10 adet Muayene Odası, 2 adet Tıbbi Müdahale Odası, 2 adet Gebe İzlem ve Üreme Sağlığı Odası, 3 adet Aşılama ve Bebek – Çocuk İzlem Odası, 1 adet Laboratuvar Odası, 1 adet Emzirme Odası, 1 adet mutfak bulunmakta olup, 4 aile hekimi, 4 aile sağlığı çalışanı, 2 yardımcı sağlık personeli ve 1 adet hizmetli personel görev yapmakta. Selçuklu Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Konya’nın favori ziyaret mekânları arasında yer alıyor. Sadece yerli turistlerin değil yabancı turistler ve tur operatörlerinin de uğrak mekânı Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, yılbaşından bu yana da 352 bin 088 ziyaretçi sayısına ulaşarak önemli bir rekora imza attı. Yaz döneminde hem yerli hem de yabancı turistlerin yanı sıra gurbetçilerin de yoğun olarak tercih ettiği mekânların başında Konya Tropikal Kelebek Bahçesi yer aldı. 7 bin 600 m2 kullanım alanına sahip olan Tropikal Kelebek Bahçesi; 3 bin 500 m2 yürüyüş alanına sahip. Ekvatoral iklim koşullarına göre yaz-kış 28 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem değerine sahip olan bahçede 40 farklı türde 20 bin kelebek ve 195 civarında bitki türü ile ziyaretçilere farklı bir dünyanın kapılarını açıyor.

SELÇUKLU’DA ATIKLAR ORGANİK GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR

Belediyecilik faaliyetleri içerisinde geri dönüşüm ve sıfır atık çalışmalarına büyük önem veren Selçuklu Belediyesi, sürdürdüğü örnek çalışmalarla takdir edilen işler yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda pazar yerlerinde kalan atıkların yanı sıra, çim biçme ve ağaç budama işlemlerinin ardından kalan atıklar toplanıyor, yapılan işlemlerin ardından üretilen kompostlardan organik gübre elde ediliyor. İlk etap çalışmalarında 620 ton kompost elde eden Selçuklu Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yılsonuna kadar 1200 ton kompost üretimine ulaşmayı hedefliyor. 45 ile 60 gün süre içerisinde belirli sıcaklık kontrolü sağlanarak karıştırılan malzemeden kompost olarak tabir edilen doğal organik gübre elde ediliyor.

SANAT AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİNDEN TİYATRO GÖSTERİSİ

Selçuklu’da sanatın ve kültürün yeni adresi olan Selçuklu Sanat Akademisi’nde eğitimler meyvelerini vermeye başladı. Selçuklu Sanat Akademisi’nde “Paldır Güldür Şov” isimli çocuk oyununu sahneleyen öğrenciler, başta Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı olmak üzere izleyicilerden büyük beğeni topladı. 2021 yılında eğitime başlayan Sanat Akademisinde şimdiye kadar 8-12 yaş grubunda 125 çocuğa drama eğitimi verildi. Bu çocuklardan tiyatro eğitimi almaya hak kazanan 24 öğrenci uygulamalı tiyatro eğitimi aldı. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilerden oluşan Sanat Akademisi Çocuk Tiyatrosu İlk gösterisini Selçuklu kongre merkezi oda tiyatrosunda gerçekleştirdi. Yönetmenliğini Melike Çavuşlar’ın, sahne amirliğini Çağatay Koyuncu’nun, teknik yönetmenliğini Aliye Selek Şeker’in yaptığı Paldır Güldür Şov, 3 seans halinde seyirciyle buluştu.

SELÇUKLU SEYİR TEPESİ’Nİ AY YILDIZLI UÇURTMALAR SÜSLEDİ

Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen Konya’da yaz günlerine ayrı bir renk katan ve çocukların hafta sonlarında aileleriyle birlikte kaliteli zaman geçirdiği Uçurtma Şenliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ay yıldız desenli uçurtmalarla veda etti. Etkinliğe katılan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı şenlik alanında ailelerle sohbet ederek çocuklarla birlikte uçurtma uçurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir