18 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

WİLAT’TAN, ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ’NE LOJİSTİK MARKA DERSİ

Altınbaş Üniversitesi İşletme Fakültesi, WiLAT Türkiye ile marka ders anlaşması sağladı. 2022-2023 Akademik yılında ITR 323 WiLAT Current Issues in Logistics ismi ile açılacak markalı ders ile öğrencilerin, sektörle iç içe olmaları hedefleniyor.

Kadın ve lojistik konularını Türkiye’de aynı çatı altında toplayan ilk kuruluş olan WiLAT Türkiye ile yapılan protokol töreni, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özsoy ve WiLAT Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Başkanı Özlem Dalga’nın katılımıyla düzenlendi. Törende lojistik sektöründe yetişmiş eleman ve kadın istihdamının da artırılmasının önemine değinildi.

Rektör Prof. Dr. Çağrı Erhan, Altınbaş Üniversitesi olarak uygulamalı derslere ve sektör iş birliklerine büyük önem verdiklerini dile getirirken, WiLAT Türkiye ile gerçekleştirilen marka ders anlaşmasının ise sektör dinamiklerini canlı öğrenmeleri açısından öğrencilerine büyük bir avantaj sağlayacağını belirtti. Ders içeriği hakkında bilgi veren İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özsoy, WiLAT Türkiye eğitmenleri tarafından verilecek dersin proje lojistiği, lojistik ve taşımacılık hukuku, kurumsal iletişim ve medya, roro taşımacılığı, girişimcilikte kadın ruhu, yeşil ve sürdürülebilirlik gibi başlıkları olacağını ifade etti. Prof. Dr. Zeynep Özsoy, dersin İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünde açılacağını ve seçmeli olacağı için İşletme, Uluslararası Ticaret ve Finansman ve Uluslararası Lojistik Yönetimi bölümlerine de açık olacağını belirtti. Dersin yaklaşık 10 hafta sürmesi, teorik ve uygulamalı programların birlikte yürütülmesi planlanıyor.

WiLAT Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Başkanı Özlem Dalga ise Covid-19 sonrası değişen dünya ticaretinde lojistiğin, ticareti belirleyici faktör haline geldiğine değindi. Dalga, sektörde böylesine büyük bir değişim ve dönüşümün olmasının üniversite iş birliklerini çok daha önemli kıldığını söyledi. Halen erkek egemen algısı olan sektörde, kadın işgücünün sadece yüzde 9,1 olduğu bilgisini de veren Dalga, kadın iş gücünden ve katkılarından yeterince faydalanılamadığını vurgularken bu iş birliği ile kadın işgücünü daha yukarılara taşımayı da hedeflediklerini dile getirdi.

WiLAT Türkiye Kurucu Başkanı Berna Akyıldız, Altınbaş Üniversitesi ile başlatılan bu güzel iş birliğinin gençlere sektörün en etkin kadın temsilcilerinden aktarılacak sektörel bilginin yanı sıra global bir vizyon kazandıracağını belirtti. Akyıldız; WiLAT olarak bu iş birliğinin dış ticaret, denizcilik ve lojistik bölümlerini kuvvetlendirmek isteyen diğer üniversitelere de yaymayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir