21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Öne Çıkarılanlar Son Dakika

KONAKLAMA VERGİSİ BAŞLIYOR

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte Konaklama Vergisi 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giriyor. Tebliğ kapsamında otel, tatil köyü, butik otel, motel, özel konaklama tesisleri, apart otel, pansiyon, köy ve yayla evi ile kampinglerde kalan kişilerden konaklama vergisi alınacak.

Otel, tatil köyü, butik otel, motel, özel konaklama tesisleri, apart otel, pansiyon, köy ve yayla evi ile kampinglerde kalan kişilerden yüzde 2 oranında konaklama vergisi alınacak. Konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti vergiye tabi olacak. Tesislerde geceleme hizmetiyle satılan ve tesis bünyesinde sunulan diğer hizmetler için de vergi alınacak. Düzenlemeye göre; konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi tüm hizmetler konaklama vergisine tabi tutulacak. Oda artı kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil, ultra her şey dahil ve benzeri adlar altında pazarlanan veya satılan, tesis bünyesinde geceleme hizmeti yanı sıra konsept kapsamında verilen tüm hizmetler de vergi kapsamında yer alacak.

Kampinglerde, konaklayanların geceleme ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılayıp karşılamaması veya gecelemenin, işletmeye ait olsun olmasın çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması, hizmetin geceleme hizmeti mahiyetini etkilemeyecek. Konaklama tesisinde geceleme hizmeti almayanlara verilen hizmetler vergiye tabi olmayacak. Söz konusu tesislerde geceleme hizmetinden bağımsız sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri vergi kapsamında tutulmayacak.